Zawody łazików marsjańskich – European Rover Challenge w Starachowicach

W Starachowicach rozpoczęła się dziś czwarta edycja zawodów łazików marsjańskich – European Rover Challenge. Międzynarodowe zawody robotyczne odbywają się w starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki. Z tej okazji w pobliżu miasta powstało m.in. plenerowe pole usypane na wzór powierzchni Marsa.

Biorące udział w konkursie drużyny pracują nad przygotowaniem w pełni funkcjonalnego robota marsjańskiego. Ma być budowany na wzór stacjonującego na Marsie pojazdu Curiosity czy też mającego pojawić się tam za dwa lata robota ExoMars.

Zawody łazików są znakomitą okazją do kształcenia kadr kosmicznych – podkreślił wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin.

– To przedsięwzięcie znakomicie wpisuje się w strategię realizowaną w Polsce od 3 lat, Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli budowania potencjału gospodarczego i zamożności Polaków na tych dziedzinach gospodarki, na których oparte są nowoczesne technologie. Jedną z takich dziedzin, która bynajmniej już nie raczkuje, ale podąża do przodu w Polsce, jest przemysł kosmiczny. Potrzebujemy do tego przemysłu kard. Te zawody są znakomitą okazją do tego, żeby takie kadry wychowywać, kształcić. Uczestnicy zawodów konstruując te roboty, zdobyli i zdobędą wiele twardych umiejętności – powiedział Jarosław Gowin.

W tegorocznym finale zawodów zmierzy się ze sobą 40 drużyn z sześciu kontynentów. Zwycięski projekt zostanie wybrany, jako oficjalny łazik prestiżowej misji analogowej AMADEE-2020, która zorganizowana zostanie przez Austriackie Forum Kosmiczne na pustyni w Omanie w 2020 r.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl