fot. pixabay.com

Zatrzymania ws. grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT

Dziewięć osób zatrzymano dziś w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT i praniem brudnych pieniędzy – poinformowała prokuratura. Wśród zatrzymanych jest menedżer klubu Zatoka Sztuki.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Lublinie.

„Wśród zatrzymanych są osoby reprezentujące podmioty gospodarcze, biorące udział w przestępczym procederze opartym na fikcyjnym obrocie panelami fotowoltaicznymi. Część osób zatrzymano w związku z praniem brudnych pieniędzy uzyskanych w wyniku popełniania przestępstw tzw. >>karuzelowych<<” – podała Prokuratura Krajowa w komunikacie prasowym.

Rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Lublinie, prok. Piotr Marko, potwierdził, że wśród zatrzymanych jest menedżer klubu Zatoka Sztuki, Łukasz M.

Jak dodał Marko, jest jeszcze za wcześnie na informacje o zarzutach. Z zatrzymanymi osobami będą teraz prowadzone czynności śledcze.

Zatrzymań dokonali – na polecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie – funkcjonariusze Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji, funkcjonariusze lubelskiej Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej.

Prokuratura Krajowa poinformowała, że zatrzymano dziewięć osób w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw karno-skarbowych oraz praniem brudnych pieniędzy.

Sprawa dotyczy fikcyjnego obrotu panelami fotowoltaicznymi i prania brudnych pieniędzy.

„Z ustaleń śledztwa wynika, że wartość uszczuplenia należności publicznoprawnej na skutek działalności przestępczej wynosiła 35 mln złotych” – poinformowano w komunikacie.

Jak podała prokuratura, po ogłoszeniu zarzutów i przesłuchaniu podejrzanych prokurator podejmie decyzję w przedmiocie stosowania środków zapobiegawczych, w tym wystąpienia do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania.

Zatoki Sztuki w Sopocie dotyczy wyemitowany w TVP w maju ub. roku film Sylwestra Latkowskiego „Nic się nie stało”, w którym opisano kulisy działania Krystiana W., ps. „Krystek” określanego przez media „łowcą nastolatek”. W Zatoce Sztuki miało dochodzić do molestowania seksualnego młodych dziewczyn.

RIRM

drukuj