fot. PAP/EPA

Zaprzysiężenie rządu Włoch

Premier Giuseppe Conte przedstawił swoich ministrów. W skład nowego rządu wchodzą przedstawiciele Ruchu Pięciu Gwiazd, centrolewicowej Partii Demokratycznej oraz minister z lewicowego ugrupowania Wolni i Równi. Dziś zaprzysiężenie rządu.

Włosi wreszcie mają szansę na stabilny rząd. Na jego czele ponownie stanie Giuseppe Conte, ale stanowiska ministerialne to w większości nowe twarze. Wczoraj ich nazwiska poznał prezydent Sergio Matarella.

– Będę miał przy sobie ministra spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej Luigiego Di Maio, ministra spraw wewnętrznych Lucianę Lamorgese, ministra sprawiedliwości Alfonso Bonafede, ministra obrony Lorenzo Gueriniego i ministra gospodarki Roberto Gualtieriego – zapowiedział premier Włoch Giuseppe Conte.

Luigi Di Maio to lider Ruchu Pięciu Gwiazd, były wicepremier oraz były minister rozwoju gospodarczego i pracy. Tym razem będzie odpowiedzialny za dyplomację.. Ponadto Włosi będą mieli osobę odpowiedzialną za sprawy europejskie. Na czele resortu stanie Enzo Amendola z centrolewicy. Łącznie rząd utworzy 21 ministrów. Dziesięciu z nich wywodzi się z Ruchu Pięciu Gwiazd, dziewięciu z Partii Demokratycznej. W rządzie jest też przedstawiciel małego lewicowego ugrupowania Wolni i Równi, który obejmę resort zdrowia.

– Silni programem, który skierowany jest w przyszłość, poświęcimy naszą najlepszą energię, nasze kompetencje i naszą pasję, by uczynić Włochy lepszymi w interesie wszystkich obywateli, od północy po południe – wskazał Giuseppe Conte.

Do porozumienia Ruchu Pięciu Gwiazd z centrolewicową Partią Demokratyczną doszło we wtorek. Utworzenie rządu było możliwe dzięki internetowemu głosowaniu, w którym 79 procent głosujących członków ruchu poparło utworzenie koalicji.

TV Trwam News/RIRM

drukuj