flickr

Zaostrzone przepisy dla podróżujących do Stanów Zjednoczonych

Amerykański Departament Stanu ma zaostrzyć przepisy dla podróżujących do Stanów Zjednoczonych. Wszystkie kraje – jak informuje agencja Reutera – mają przekazywać więcej danych osobowych.

Państwa mają się zobowiązać do regularnego informowania Interpolu o skradzionych i zagubionych paszportach. Nowe zasady mają pomóc w rozpatrywaniu wniosków wizowych i ocenie, czy podróżni stanowią zagrożenie terrorystyczne.

Krajom, które nie dostosują się do nowych reguł mogą zostać nałożone sankcje dotyczące podróżowania. Dziennikarze powołują się na depeszę Departamentu Stanu skierowaną do amerykańskich placówek dyplomatycznych.

Amerykańskie propozycje dobrze ocenia poseł Dominik Tarczyński, z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

– Jako Polska nie mamy żadnych problemów, aby przedstawić siebie jako bezpieczny naród, widzieliśmy to w trakcie wizyty prezydenta Donalda Trumpa. Stany Zjednoczone pokazują, że jest ogromna potrzeba zabezpieczenia granic państw, szczególnie teraz w 2017 roku. Uważam, że w Polsce  tego typu przepisy także powinny wejść, powinny być zaostrzone dla bezpieczeństwa, jeżeli ktoś nie kradnie – nie ma się czego bać, jeżeli ktoś nie zabija – nie ma się czego bać. Oczywiście będziemy domagać się tego, aby wizy były zniesione. Donald Trump obiecał to w kampanii i uważam, że dotrzyma słowa, bo jest człowiekiem, bezpośrednim i bardzo szczerym, więc jest to kwestia czasu. Jeżeli jednak chodzi o kwestie antyterroryzmu, tego typu przepisy są bardzo dobre, nie możemy mieć nielegalnej imigracji, która skutkuje zamachami – stwierdza poseł Dominik Tarczyński.

Departament Stanu USA odmówił komentarza w sprawie regulacji. Nowe procedury dotyczące przyznawania wiz są zgodne z obowiązującym dekretem imigracyjnym prezydenta USA Donalda Trumpa.

RIRM

drukuj