fot. wikipedia

Zakopianka zostanie poszerzona o kolejny odcinek drogi ekspresowej

Pojedziemy szybciej, wygodniej i bezpieczniej. Tzw. Zakopianka – trasa z Krakowa do Zakopanego – niedługo zostanie wzbogacona o kolejny odcinek drogi ekspresowej. Pierwsze fragmenty trasy zostaną oddane do użytku już we wrześniu.

Prace nad kolejnym odcinkiem Zakopianki dobiegają końca.

– Poszczególne odcinki są w różnym stadium zaawansowania. Dwa odcinki drogowe są na końcówce – zaawansowanie od 80 do 90-kilku procent. Dwa odcinki drogowe, czyli przed i za tunelem będziemy dopuszczać do ruchu w tym roku – mówił Tomasz Pałasiński, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie.

Pierwsze odcinki nowej trasy do użytku zostaną oddane prawdopodobnie we wrześniu i listopadzie. Odcinek tunelowy będzie musiał jeszcze poczekać.

– Tutaj ze względu na to, że jest to dużo bardziej skomplikowana praca inżynieryjna, będziemy ten odcinek oddawać zgodnie z harmonogramem w 2021 roku – poinformował Tomasz Pałasiński.

Budowana droga będzie miała podstawowe znaczenie dla gospodarki Podhala – zaznaczyła poseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Paluch.

– Podhale, tzn. powiat nowotarski, tatrzański to miejsce, gdzie jest naprawdę duża ilość zarejestrowanych firm. To są najczęściej drobne, rodzinne firmy. Lwia część tych firm działa w sferze obsługi ruchu turystycznego, ale też zajmuje się drobnym rzemiosłem czy działa w branży budowlanej – powiedziała Anna Paluch.

Nowy Targ stanie się punktem rozrządowym – mówił starosta powiatu tatrzańskiego Piotr Bąk.

– Stąd turyści będą udawali się pod Tatry, ale również do Pienin, do Babiej Góry, w Gorce, bo mamy tu cztery interesujące parki narodowe – tłumaczył Piotr Bąk.

Dzięki Zakopiance kierowcy szybciej dotrą z jednej miejscowości do drugiej.

– Od Lubnia do Rabki, właściwie do Chabówki, będzie to droga dwujezdniowa o parametrach drogi ekspresowej, przynajmniej kilkanaście minut szybciej niż w chwili obecnej, bez skrzyżowań kolizyjnych, wszystkie węzły bezkolizyjne – wskazał Tomasz Pałasiński.

Odcinek Lubień-Chabówka będzie miał ponad szesnaście kilometrów długości. Wartość inwestycji opiewa na prawie dwa i pół miliarda złotych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj