fot. facebook.com

Zakopane: Trwa 51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Zakopane od kilku dni tętni muzyką, tańcem i śpiewem. Publiczność nie tylko z Polski, ale z całego świata przyciągnął 51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Do 23 sierpnia o Złotą Ciupagę będą rywalizować przedstawiciele dziesięciu krajów.

Głównym przesłaniem festiwalu jest popularyzowanie kultury ludowej górskich rejonów Polski i całego świata. Każdego roku wydarzenie cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

– W tym roku motywem przewodnim naszego festiwalu jest wesele góralskie, także wokół tego motywu są imprezy zorganizowane, będziemy się bawić, śpiewać, tańczyć jak na prawdziwym góralskim weselu – mówi Katarzyna Stachoń-Groblowy, uczestniczka festiwalu.

Na scenach pojawią się zespoły z Bułgarii, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Macedonii, Włoch, Turcji, Togo i Nepalu. Oprócz występów górali, uczestnicy festiwalu będą mieli okazję wysłuchać licznych koncertów, wezmą udział w konkursach, a także czekają na nich nietypowe warsztaty np. z wykuwania obrączek.

– Są symboliką ślubu, wesel od tysiącleci. Wiele osób się pyta, dlaczego obrączki z żelaza? Właśnie pierwsze obrączki Rzymianie wykonywali z żelaza, dlatego że żelazo było materiałem najbardziej trwałym, spajającym. Nie złoto, nie srebro, nie mosiądz a właśnie żelazo – podkreśla jubiler Sławomir Derecki.

W tym roku nie zbraknie ponownej próby bicia rekordu w tańcu zbójnickim. Do zabawy zaproszeni są także turyści.

– Ludzie cały rok czekają na nasz festiwal, przyjeżdżają do nas z całego świata, nawet ze Stanów Zjednoczonych, nie mówiąc o Polsce, z różnych stron Polski. Bo chcemy się wszyscy cieszyć tą naszą kulturą no bo jednak, muzyka, taniec łączy, a nie dzieli. Także dla nas to jest miód na serce, jak zaczną grać po góralsku, zaczną tańczyć, to tym się cieszymy i czekamy cały rok – wskazuje góral Szymon Bafia.

Festiwal, jak podkreślają organizatorzy, ma dwa oblicza. Z jednej strony jest to wspaniałe widowisko i zabawa, a z drugiej  pokazuję piękną kulturę ludową. Zabawa w Zakopanem potrwa do 23 sierpnia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl