PAP/Radek Pietruszka

Zakończyły się negocjacje między Polską a UE dotyczące Umowy Partnerstwa

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Warszawie z unijną komisarz ds. spójności i reform. Rozmowy dotyczyły zakończenia negocjacji Umowy Partnerstwa. W spotkaniu wziął też udział minister funduszy i polityki regionalnej. 

W czasie briefingu po spotkaniu premier wskazał, że wynegocjowaliśmy z Komisją Europejską Umowę Partnerstwa, która pozwoli sięgnąć po środki na lata 2021-2027. Choć negocjacje były trudne, to Mateusz Morawiecki mówił o dużym sukcesie – „nasz kraj jest największym beneficjentem polityki spójności”. 

To m.in. pieniądze, które wesprą rolników. Szef rządu zaznaczył, że w nowej perspektywie średnia dopłata do hektara dla 97 proc. rodzimych hodowców  będzie na poziomie średniej unijnej lub powyżej.

Unijna komisarz poinformowała premiera, gdzie wśród krajów UE plasuje się Polska, jeśli chodzi o stopień przygotowań do wypłaty pieniędzy z Umowy Partnerstwa.

– Pani komisarz powiedziała, że jesteśmy mniej więcej w połowie. To bardzo dobrze, bo chcemy skoncentrować się na kwestiach, które są dla nas najważniejsze – na walce z inflacją, wsparciu Ukrainy w staraniach o utrzymanie suwerenności. Wszystkie środki, w tym w szczególności środki unijne, są dzisiaj niezbędne. Negocjacje kończymy wielkim sukcesem. To ponad 76 mld euro, czyli ponad 300 mld zł z samej polityki spójności – oświadczył Mateusz Morawiecki. 

Premier dodał, że Polska jest liderem w przejrzystości wydatkowania środków unijnych.

W ramach negocjacji Umowy Partnerstwa odbyły się m.in. konsultacje społeczne i wysłuchania publiczne.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl