Zakończono budowę tunelu pod Martwą Wisłą

Zakończyła się budowa tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku. Obecnie trwają ostatnie odbiory tej inwestycji. Nie wyznaczono jeszcze oficjalnej daty otwarcia tunelu dla ruchu, ale przedstawiciele miasta oceniają, że na majówkę powinien być już udostępniony.

Ryszard Trykosko, prezes Gdańskich Inwestycji Komunalnych przyznał, że liczy, że za kilka dni zakończą się prace odbiorowe w tunelu. Obecnie pracują 64 zespoły, które dokonują odbiorów w zakresie np. jezdni, kwestii technicznych, zarządzania, technologii, elektryki. Kontrole przeprowadzają m.in. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny.

Wcześniej niezależny test, sprawdzający bezpieczeństwo i scenariusz pożarowy obowiązujący w tunelu, przeprowadził Instytut Techniki Budowlanej z Warszawy. Stwierdził, że zarówno system wentylacji jak i powiązane z nim elementy automatyki pożarowej funkcjonują skutecznie i zgodnie z przyjętym scenariuszem pożarowym.

Po zakończonej procedurze odbiorowej oraz uzyskaniu pozytywnych opinii instytucji kontrolujących, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Gdańsku wyda pozwolenie na użytkowanie tunelu. Następnie tunel zostanie przekazany do Zarządu Dróg i Zieleni, który będzie operował obiektem.

Tunel, będący częścią Trasy Słowackiego łączącej port lotniczy z portem morskim, o całkowitej długości 1,4 km przebiega pod Martwą Wisłą na głębokości prawie 35 m. Ma dwie nitki a każda z nich dwa pasy ruchu. Wykonano go metodą drążoną, za pomocą niemieckiej maszyny wiercącej Tunnel Boring Machine.

PAP/RIRM

drukuj