fot. I.Blu

Zainaugurowano współpracę na rzecz rozwoju elektromobilności

W Warszawie zainaugurowano współpracę rządu z władzami miast na rzecz rozwoju elektromobilności. To początek drogi do powszechnego użytkowania pojazdów o napędzie elektrycznym.

Listy intencyjne z instytucjami rządowymi podpisali przedstawiciele 41 samorządów.

Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Energii oraz Polski Fundusz Rozwoju, chcą zachęcić władze miast i gmin, do tworzenia warunków do rozwoju branży elektromobilności. Chodzi zwłaszcza o aspekt zeroemisyjnego publicznego transportu zbiorowego. W tym celu wdrażany będzie Program Elektromobilności.

Do 2020 roku w Polsce zrejestrowanych powinno być ok. 75 tys. pojazdów elektrycznych. Do tego czasu ma powstać także 400 szybkich punktów ładowania samochodów elektrycznych i 6 000 publicznie dostępnych punktów o normalnej mocy.

W realizację programu włącza się też Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Fundusz zadeklarował 3 miliardy złotych na zakup taborów autobusów elektrycznych – wskazała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

– Możemy mówić też o mniejszych kwotach, ponieważ ja pokazałam różne etapy rozwoju, programy akceleracyjne. Program akceleracyjne, który zostanie uruchomiony w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości to program około 6 mln zł na dwa lata realizacji tego programu. Zakupy to jedna rzecz, a druga to ogromne środki na wsparcie technologii – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

W ramach podpisanego dziś porozumienia, zakupionych zostać ma 780 autobusów elektrycznych.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj