Zagrabione dzieła sztuki
Polska przekaże Rosji kolejnych siedem wniosków o zwrot zagrabionych dzieł sztuki. Ogłoszeniu decyzji towarzyszyła inauguracja kampanii pod hasłem „Puste Ramy”.
https://twitter.com/kultura_gov_pl/status/1570064847101784064?cxt=HHwWgMCj3Z3q_skrAAAA
W trakcie II wojny światowej Polska padła ofiarą dwóch agresorów – Niemiec i sowieckiej Rosji. Poniosła największe straty ze wszystkich, także w dziedzinie kultury i sztuki. Są szacunki, które wskazują, że z zasobów muzealnych zginęło 50 proc. tego, co było w nich przed wojną. Do dziś w wielu polskich muzeach znajdują się puste ramy. To symbol polskich strat, które teraz resort kultury chce zamienić na ogólnokrajowy projekt.
Podczas wizyty w Muzeum Pałacu Króla Jana III w #Wilanów wicepremier, minister kultury i dziedzictwa @PiotrGlinski zwiedził ekspozycję przygotowaną w ramach kampanii #PusteRamy i wystawy sfinansowane ze środków #MKiDN.#bezprzedawNIEnia pic.twitter.com/CF22x47Hgn
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) September 14, 2022
– Projekt ma przypominać o dziełach sztuki, obiektach zabytkowych zagrabionych w czasie II wojny światowej zarówno przez Niemców, jak i przez Sowietów. W 12 muzeach w całej Polsce zostaną umieszczone specjalne tablice przypominające o polskich stratach wojennych w dziedzinie kultury – mówił prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego,
Niemcy prowadzili systematyczny rabunek zbiorów publicznych, prywatnych i kościelnych. Obok nich takie działania podjęli zbrodniarze z Rosji. Określone oddziały zajmowały się tym, by zrabować z polskich zasobów to, co cenne. Skali tych strat nie da się precyzyjnie określić. Ślad jednak – w przypadku setek tysięcy dzieł – prowadzi do Rosji. Do tej pory Polska złożyła 20 wniosków restytucyjnych, poprzez które żądała zwrotu zagrabionych obiektów. Rosja nie rozpatrzyła żadnego z nich. Teraz do Moskwy trafi kolejnych siedem wniosków.
Wicepremier @PiotrGlinski: Zgodnie z prawem międzynarodowym Rosja jest zobowiązana do zwrotu polskich dóbr kultury zrabowanych podczas wojny. Sprawy tej grabieży nie ulegają przedawnieniu – nie tylko w wymiarze etycznym i moralnym, lecz także w sferze prawa międzynarodowego. pic.twitter.com/NdzhdXze2l
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) September 14, 2022
– Poszukiwane przez resort kultury obiekty zidentyfikowane zostały w zbiorach Muzeum Sztuk Pięknych im. Aleksandra Puszkina w Moskwie. Jeden obraz pochodzi z kolekcji poznańskiej i jeden z Wrocławia – podkreślał prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
To m.in. „Adoracja Dzieciątka” – Lorenzo di Credi, „Madonna z Dzieciątkiem i Janem Chrzcicielem” – nieznanego artysty włoskiego, „Chrystus i Jawnogrzesznica” – Luci Giordano czy „Pejzaż ze sztafażem” – Andrei Locatelliego. W działaniach na rzecz odzyskania dzieł sztuki resort kultury współpracuje z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
– Nota w tej sprawie przekazana została ambasadzie rosyjskiej z załączoną dokumentacją, na podstawie tego, co przygotowało ministerstwo kultury – przekazał Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.
W ciągu ostatnich sześciu lat Polska odzyskała na całym świecie około 600 strat wojennych, ale żadnego z Rosji. Zgodnie z prawem międzynarodowym Moskwa jest zobowiązana do oddania bezprawnie zagrabionych dzieł sztuki.
TV Trwam News