fot. Małgorzata Lewicka

Zachmurzenie tylko na północy Polski

Jak informuje IMGW, Europa południowa oraz północna będzie pod wpływem niżów z układami frontów atmosferycznych. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtować będzie rozległy klin wyżowy związany z wyżem znad północnego Atlantyku. Południowa część kraju będzie pod wpływem wspomnianego klina wyżowego.

Część północna znajdzie się w zasięgu niżów z ośrodkami nad północną Skandynawią oraz Morzem Norweskim, w strefie frontu ciepłego. Z zachodu do kraju napływać będzie masa powietrza polarnego morskiego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1006 hPa i będzie spadać.

Na południu i w centrum kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na Podkarpaciu umiarkowane i duże. Na północy zachmurzenie duże z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, początkowo także śniegu. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od 5°C do 8°C, nieco chłodniej, około 4°C, będzie miejscami na Suwalszczyźnie, Półwyspie Helskim, w kotlinach sudeckich oraz na Podkarpaciu. Najchłodniej na Podhalu – około 2°C. Wiatr na południu słaby i umiarkowany, w centrum umiarkowany i porywisty, na północy umiarkowany, w porywach do 55 km/h, a w pasie nadmorskim dość silny, w porywach do 70 km/h, zachodni i północno-zachodni.

W nocy na południu kraju zachmurzenie małe lub bezchmurnie. W centrum zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże, a na północy duże z opadami deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna od -7°C na Podhalu, -4°C, -1°C na południu i południowym wschodzie, do 0°C, 2°C na pozostałym obszarze. Najcieplej w pasie nadmorskim – około 3°C, 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy porywisty, w pasie nadmorskim dość silny, w porywach do 70 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

PAP

drukuj