fot. pixabay.com

XXII Dolnośląskie Święto Miodu i Wina w Przemkowie. E. Witek: Bez pszczół nie byłoby życia, dlatego trzeba szanować pszczoły i pszczelarzy

Bez pszczół nie byłoby życia. Dlatego trzeba szanować pszczoły i trzeba szanować pszczelarzy – mówiła podczas Święta Miodu i Wina w Przemkowie na Dolnym Śląsku marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

Marszałek Sejmu była w niedzielę gościem XXII Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina w Przemkowie na Dolnym Śląsku. Miejscowość ta słynie z produkcji miodów, a szczególnie miodu wrzosowego. W Parku Miejskim na odwiedzających czekały liczne stoiska z miodami i winami, a także stoiska rękodzielników i wytwórców produktów lokalnych.

W swoim wystąpieniu Witek podkreśliła, że Dolnośląskie Święto Miodu i Wina jest marką samą w sobie, rozpoznawalną nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

„Widać, że Przemków tego dnia przyciąga do tego wspaniałego parku wystawców, miłośników, producentów tego wspaniałego nektaru, jakim jest miód” – mówiła marszałek Sejmu.

Zwróciła uwagę, że były takie lata, kiedy pszczół było mało i kiedy martwiliśmy się o to, że coś się z nimi złego dzieje.

„Wtedy sobie wszyscy uświadamialiśmy, że pszczoły to nie tylko miód i inne wyroby wytwarzane z miodu, ale pszczoły to przede wszystkim życie. Bez pszczół nie byłoby życia. Dlatego trzeba szanować pszczoły i trzeba szanować pszczelarzy” – podkreśliła.

Marszałek Sejmu przypomniała też, że polski parlament jest drugim w Europie, po parlamencie francuskim, w którego ogrodach sejmowych znajdują się ule.

„Mamy 14 rodzin pszczelich i wprawdzie nie mogliśmy wystartować w konkursie, ale przywiozłam ze sobą dzisiaj miody z pasieki sejmowej. Te miody są wystawione, można ich spróbować. Mam nadzieję, że komisja konkursowa też tego miodu spróbuje i być może uzna, że w Sejmie naprawdę dbamy o właściwe środowisko dla pszczół, stwarzamy im znakomity klimat i mam nadzieję, że jakość tego miodu jest naprawdę bardzo dobra” – powiedziała marszałek Sejmu.

Elżbieta Witek dziękowała też pszczelarzom i wszystkim tym, którzy dbają o to, co pszczoły nam dają, a co służy naszemu zdrowiu.

„Dzięki wam to wszystko jest. Dzisiaj macie swoje wspaniałe święto, więc życzę, żeby to była okazja do wielu rozmów, do wymiany zdań, doświadczeń, bo pewnie każdy z was patrzy na to troszeczkę z innego punktu widzenia. Zawsze takie spotkania są czymś, co uczy na przyszłość. (…) Dla mnie to też jest okazja do tego, żeby czegoś się nauczyć” – dodała marszałek Sejmu.

Pogratulowała również organizatorom wydarzenia, bo – jak wskazała – 23 lata temu powstał pomysł, ale żeby mógł on być zrealizowany w takiej formie, jak widzimy to dzisiaj, potrzeba było determinacji i konsekwencji.

„Gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ten pomysł tak fantastycznie się rozrósł” – podsumowała marszałek Sejmu.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl