XII edycja akcji „Zapal znicz pamięci”

Po raz 12. odbywa się dziś akcja IPN pt. „Zapal znicz pamięci”. Wydarzenie ma upamiętnić Polaków, którzy zginęli w pierwszych miesiącach II wojny światowej.

W 1939 roku Niemcy zabili ok. 40 tys. Polaków z terenów wcielonych do III Rzeszy. Była to część Operacji Tannenberg, mającej na celu eksterminację polskich elit. Instytut Pamięci Narodowej apeluje o zapalenie zniczy w miejscach upamiętnień polskich ofiar pierwszych miesięcy wojny, w tym w Lesie Piaśnickim.

W tym roku IPN chce przypomnieć postać m.in. Hipolita Roszczynialskiego – mówi Marcin Węgliński z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu w Gdańsku.

W tym roku na terenie naszego oddziału przypominamy w sposób szczególny Hipolita Roszczynialskiego, działacza społeczno-politycznego, rotmistrza 18 Pułku Ułanów Pomorskich, wójta Rumii Zagórza, który został rozstrzelany w Piaśnicy. Drugą postacią jest Robert Otto Małłek, harcerz, animator ruchu młodzieżowego w Związku Mazurów oraz nauczyciel Szkoły Powszechnej w Kurkach. Uczestników akcji prosimy, aby w miejscach pamięci, na grobach tych osób lub na grobach symbolicznych (niektórzy nie mają swoich własnych grobów) zapalić znicz – wskazuje Marcin Węgliński.

W tym roku w akcję „Zapal znicz pamięci” angażują się oddziały IPN w Poznaniu, Gdańsku, Katowicach i Łodzi. Instytut zachęca do robienia zdjęć w miejscach pamięci i przesyłania ich na adres: zapalzniczpamieci@ipn.gov.pl.

RIRM

drukuj