PAP/EPA

Xi Jinping: Wysiłki na rzecz opanowania epidemii są w kluczowym stadium

Wysiłki Chin mające na celu opanowanie epidemii nowego koronawirusa są obecnie w kluczowym stadium – oświadczył przywódca ChRL Xi Jinping, cytowany dziś przez agencję Xinhua. Wezwał również do usprawnienia regulacji dotyczących walki z epidemią.

Władze powinny przekazywać informacje związane z epidemią szybko i precyzyjnie – oznajmił Xi. Zapowiedział również, że wszystkie towary ofiarowane w ramach pomocy zostaną spożytkowane na walkę z wirusem.

Xi Jinping wezwał też do skuteczniejszego egzekwowania prawa. Nakazał m.in. surowe karanie sprawców napaści na personel medyczny oraz osób, które zawyżają ceny sprzętu ochronnego, a także tych, które rozgłaszają nieprawdziwe informacje na temat epidemii.

Również dziś Xi spotkał się w Pekinie z premierem Kambodży Hun Senem i zapewnił go, że Chiny są zdolne opanować epidemię koronawirusa – przekazały państwowe chińskie media.

Tymczasem władze miasta Wuhan, gdzie znajduje się pierwotne ognisko epidemii, oceniają, że sytuacja wciąż jest trudna. Wiceszef Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w Wuhanie Hu Lishan powiedział dziś, że osoby poddawane kwarantannie są tam umieszczane w hotelach, szkołach i prywatnych szpitalach. We wtorek funkcjonowały 132 takie ośrodki, dysponujące łącznie ponad 12,5 tys. łóżek – dodał.

Premier Kambodży jest pierwszym zagranicznym przywódcą, który złożył wizytę w Chinach, odkąd wprowadzono tam środki odpowiedzi kryzysowej. Hun Sen twierdził wcześniej, że chciałby pojechać do Wuhanu, by spotkać się z obywatelami Kambodży, którzy nie mogą stamtąd wyjechać z powodu kwarantanny.

Hongkoński dziennik „South China Morning Post” zauważa, że Xi nie pokazywał się publicznie od 28 stycznia, gdy spotkał się w Pekinie z szefem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedrosem Adhanomem Ghebreyesusem. W tym okresie państwowe media regularnie przekazywały jednak instrukcje wydawane przez Xi.

Według środowych danych państwowej komisji zdrowia w całych Chinach zakażenie koronawirusem potwierdzono już u ponad 24 tys. osób, a ponad 490 osób zmarło. U kolejnych 23 tys. osób podejrzewa się zakażenie, a 185 tys. osób jest obecnie pod obserwacją. 892 osoby wyzdrowiały i zostały wypisane ze szpitali.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl