X Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą z pokazem wozów pancernych

Pokaz wozów pancernych w natarciu i towarzyszących efektów pirotechnicznych zaplanowano na finał X Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą. Widowisko odbędzie się 26 sierpnia na historycznych polach w Uniszkach Zawadzkich, gdzie rozegrała się batalia z września 1939 r.

Wydarzenie to poprzedzi 25 sierpnia inscenizacja niemieckiego nalotu bombowego na Mławę przygotowana w ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Obu historycznym widowiskom towarzyszyć będą w tym roku obchody święta 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, kultywującej tradycje 20. Dywizji Piechoty walczącej pod Mławą we wrześniu 1939 r.

Gościem specjalnym uroczystości ma być 103-letni mjr Józef Węgiel, ostatni, żyjący uczestnik bitwy pod Mławą, w 1939 r. żołnierz 80. Pułku Piechoty Strzelców Nowogródzkich.

„Po raz pierwszy będziemy łączyć obchody wybuchu II wojny światowej ze świętem 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. W związku z tym i w Mławie i na polu bitwy w Uniszkach Zawadzkich będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt wojskowy, w tym wozy pancerne i czołgi” – powiedziała PAP rzeczniczka mławskiego Urzędu Miasta Magdalena Grzywacz.

„Nowością będzie również dynamiczny pokaz broni pancernej i pirotechniki, który odbędzie się po zakończeniu rekonstrukcji bitwy pod Mławą” – podkreśliła.

Magdalena Grzywacz wyjaśniła, iż tegoroczne obchody wybuchu II wojny światowej powracają do prezentowanej wcześniej inscenizacji nalotu bombowego na Mławę z początku II wojny światowej.

„Będzie to spektakl ukazujący dramat mieszkańców Mławy, we wrześniu 1939 r. miasta przygranicznego” – dodała. W wyniku niemieckiego nalotu miasto zostało zniszczone w 70 proc.

Według rzeczniczki mławskiego Urzędu Miasta, w obu tegorocznych widowiskach plenerowych, w Mławie oraz w Uniszkach Zawadzkich weźmie w sumie udział ok. 300-400 osób, należących do grup rekonstrukcji historycznych, cywilnych i wojskowych, z całej Polski.

„Na rekonstrukcję bitwy pod Mławą zaprosiliśmy ostatniego, żyjącego bohatera tamtych wydarzeń. Będzie dla nas wielkim zaszczytem, jeżeli liczący już 103 lata mjr Józef Węgiel odwiedzi nas wspólnie z rodziną” – zaznaczyła Magdalena Grzywacz.

Mjr Węgiel, który awansował na ten stopień decyzję Ministra Obrony Narodowej z 10 kwietnia tego roku (wcześniej był kapitanem) mieszka wraz z synem, synową i wnuczką w Jeziorze niedaleko Częstochowy.

Inscenizacja bitwy pod Mławą to największe tego typu widowisko plenerowe, jedno z nielicznych, które rozgrywane jest z wykorzystaniem oryginalnych fortyfikacji ze szczególną dbałością o szczegóły historyczne.

Bitwa pod Mławą, która trwała od 1 do 4 września, jest uważana za jedno z najważniejszych wydarzeń wojny obronnej Polski w 1939 r. Zasadnicza część walk rozegrała się w Uniszkach Zawadzkich.

Podczas bitwy żołnierze 20. Dywizji Piechoty, która wchodziła w skład Armii Modlin pod dowództwem gen. Emila Krukowicza-Przedrzymirskiego, toczyli zacięte walki z oddziałami niemieckiej 3. Armii dowodzonej przez feldmarszałka Georga von Kuechlera.

Atakujące z terytorium ówczesnych Prus Wschodnich oddziały niemieckie, mające za zadanie jak najszybsze dotarcie do Warszawy, napotkały pod Mławą na silny opór oddziałów polskich. Jednostki niemieckie dysponowały trzykrotną przewagę liczebną. W bitwie pod Mławą zginęło ok. 1,2 tys. żołnierzy polskich i 1,8 tys. niemieckich.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl