fot. pixabay.com

Wzrost wynagrodzeń i przeciętnego zatrudnienia

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu wyniosło ponad 6 778 zł brutto – podał Główny Urząd Statystyczny. To wzrost o 15,8 proc. w stosunku do lipca ubiegłego roku i więcej o 3,4 proc. w odniesieniu do czerwca bieżącego roku.

Dane dotyczą firm, w których pracuje co najmniej 10 osób. GUS podał też, że przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach w lipcu wyniosło ponad 6 508 etatów i wzrosło o 2,3 proc. w ujęciu rocznym. [czytaj więcej]

Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazał, że dane świadczą o stabilnej sytuacji na polskim rynku pracy.

– Solidne wyniki widoczne są także poza dużymi firmami. Wskazują, że liczba osób pracujących w polskiej gospodarce jest bliska historycznym maksimom. Spadek aktywności gospodarczej powinien mieć słabsze przełożenie na rynek pracy w kolejnych miesiącach. Liczba firm raportujących niedobory pracowników wciąż jest liczna, a to stwarza naturalny bufor przeciwko wzrostowi bezrobocia. Głównym skutkiem spowolnienia gospodarczego będzie mniejsza liczba ofert pracy i rzadsze zmiany zatrudnienia przez pracowników – mówił ekonomista.

Z danych GUS wynika, że wynagrodzenia w lipcu rosły szybciej niż inflacja, która w tym samym okresie w ujęciu rocznym wyniosła 15,6 procent.

Zdaniem ekspertów nadchodzące spowolnienie gospodarcze spowoduje, że dynamika wzrostu wynagrodzeń będzie spadać.

RIRM

drukuj