fot. pixabay.com

Wzrost gospodarczy Polski

PKB Polski w minionym roku wzrósł o 5,7 procent – wynika ze wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To najwyższy wynik od czternastu lat.

Początkowo ekonomiści szacowali, że produkt krajowy brutto w 2021 roku wzrośnie o 5,5 procent. Według wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego PKB był jednak realnie wyższy o 5,7 procent w porównaniu z 2020 rokiem. To najwyższy wzrost PKB od 2007 roku. Polskie PKB zmieniło się tak samo, jak w Stanach Zjednoczonych. Jak przypomniał prezes GUS, Dominik Rozkrut, głównym czynnikiem wpływającym na dynamikę PKB był popyt krajowy.

– Jego skala wpływu na wzrost PKB wyniosła 7,6 punktu procentowego, a więc więcej niż w latach poprzedzających pandemię. Oddziaływanie spożycia ogółem na wzrost PKB wyniosło 3,6 p.p., przy czym wpływ spożycia gospodarstw domowych wyniósł 3,4 p.p. i również był większy niż w latach sprzed pandemii – poinformował Dominik Rozkrut.

Ekonomista, dr Bartłomiej Gabryś, zwraca uwagę, że do linii trendu jeszcze nie powróciliśmy.

– Trzeba pamiętać, że startujemy z niskiego poziomu, który był rokiem poprzednim dla tamtego roku. W związku z czym startujemy z poziomu -2,5 proc. i mamy 5,7 proc., gdyby na te dwa lata popatrzeć, to średnio będziemy mieli w okolicach 3 proc., a to już nie jest tak fantastycznie – wyjaśnił dr Bartłomiej Gabryś.

Nakłady brutto na środki trwałe w 2021 roku wzrosły o 8 proc. w porównaniu z 2020 rokiem. Z kolei stopa inwestycji w gospodarce narodowej wyniosła, podobnie jak w 2020 roku – 16,6 procent.

– Poziom inwestycji w gospodarkę od kilku lat nie jest taki, jaki byśmy chcieli. Unia Europejska trochę nam ucieka, a my, zamiast iść w górę, czy utrzymywać jakiś poziom, niestety idziemy w tej chwili w dół – wskazał ekonomista.

Na sytuację demograficzną Polski w pierwszym półroczu ubiegłego roku wpływ miała trzecia fala pandemii i najwyższa od kilkudziesięciu lat liczba zgonów. W 2021 roku w Polsce zmarło niemal 519 tysięcy osób.

– W 2021 roku liczba urodzeń była mniejsza niż rok wcześniej o 24 tys., a liczba zgonów zwiększyła się o 42 tys. Z końcem marca 2021 roku było nas 38 mln 179,8 tys. i to stanowiło spadek o 0,9 proc. w porównaniu ze Spisem w 2011 roku – ocenił dr Dominik Rozkrut, prezes GUS.

Zmniejsza się ilość osób w wieku produkcyjnym. Obserwujemy silną tendencję do starzenia się społeczeństwa – podkreśla prezes GUS.

– W ciągu dekady przybyło ponad 1,8 mln osób w wieku 65 i więcej lat. Obecnie co piąty mieszkaniec Polski ma ponad 60 lat – podkreślił Dominik Rozkrut.

Z kolei liczba mieszkań w Polsce pod koniec marca wyniosła 15 mln 200 tys., to wzrost o 12,6 proc. w ciągu ostatnich 10 lat.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl