fot. flickr.com

Wzmocnienie sił amerykańskich na granicy z Meksykiem

USA wzmacniają siły na granicy z Meksykiem. Pentagon wysyła na granicę ponad trzy tysiące siedmiuset żołnierzy. Wojskowi będą wspierać pracowników Urzędu Celnego i Ochrony Granic USA. 

W październiku 2018 roku tysiące uchodźców z Ameryki Środkowej ruszyło w stronę amerykańskiej granicy.

– Jeśli nie masz miejsca do życia to musisz o nie zawalczyć. Musimy szukać nowych horyzontów, bo nic nie możemy zrobić – mówią ci, którzy udali się w stronę Stanów Zjednoczonych.

Donald Trump wysłał oddziały wojska, żeby powstrzymać napływ nielegalnych imigrantów. W połowie stycznia władze poinformowały, że Pentagon postanowił przedłużyć operację wojskową na granicy USA i Meksyku do końca września 2019 roku. Wojsko zainstaluje na granicy kamery i ustawi dodatkowe 240 kilometrów przeszkód przeciwpiechotnych z drutu kolczastego, oprócz postawionych na jesieni 110 kilometrów. Teraz Pentagon na trzy miesiące wysyła 3750 amerykańskich żołnierzy na granicę z Meksykiem, by zapewnić dodatkowe wsparcie dla służb granicznych. Tym samym służby na tej granicy Stanów Zjednoczonych wspierać będzie łącznie 4350 wojskowych.

– Granica między USA a Meksykiem to olbrzymi teren ciągnący wzdłuż rzeki Rio Grande następnie przez pustynię. To jest trudny obszar do dozorowania. Nie jest tajemnicą, że od kilkudziesięciu lat to szlak, którym przedostają się do USA nielegalni migranci – wskazuje prof. Krzysztof Kubiak. historyk wojskowości.

Ochrona granic i budowa muru na granicy z Meksykiem były jednymi ze sztandarowych obietnic Donalda Trumpa w kampanii wyborczej. Między prezydentem USA a kontrolowaną obecnie przez Demokratów Izbą Reprezentantów trwa spór w sprawie finansowania budowy muru.

– Na tę chwilę nie za bardzo widać szanse na sfinansowanie czołowej obietnicy Donalda Trumpa, czyli budowy muru na granicy z Meksykiem. W tej sytuacji prezydent próbuje zapewnić bezpieczeństwo trochę innymi metodami. Wysyła dodatkowe oddziały wojskowe w celu wzmocnienia służb granicznych. To jest związane z tymi słynnymi karawanami – mówi politolog Jarosław Komorniczak i przypomina, że wojsko na granice z Meksykiem wysyłali też prezydenci Obama i Regan.

Stany Zjednoczone zaostrzają politykę imigracyjną. Osoby, które nie są obywatelami Meksyku i które przekroczą południową granicę USA, po złożeniu wniosku o azyl w Stanach Zjednoczonych, będą oczekiwać na jego rozpatrzenie po meksykańskiej stronie granicy. Do Meksyku odesłano już pierwsze osoby.

Meksyk zapowiedział, że będzie przyjmował z powrotem osoby, które będą miały wyznaczone daty stawienia się przed sądem w USA, który rozpatrzy ich wniosek o azyl. Nie będzie jednak przyjmował osób mających problemy zdrowotne, nieletnich, którym nie towarzyszą osoby dorosłe i osób, którym na terytorium Meksyku mogłoby coś zagrażać.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl