fot. twitter.com/USArmyEurope

Wzmocnienie bezpieczeństwa Polski

15 sierpnia w 100-lecie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej podpisana zostanie polsko-amerykańska umowa o współpracy wojskowej. Taką Informację potwierdził w sobotę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Umowę w obecności prezydenta Andrzeja Dudy podpiszą sekretarz stanu USA Mike Pompeo i szef MON Mariusz Błaszczak.

Niedawno zakończyły się negocjacje dotyczące umowy. Obecnie, jak zaznaczył min, Krzysztof Szczerski, dokument przechodzi konieczne uzgodnienia wewnątrz administracji Polski i USA. Jeśli zakończą się one terminowo, to 15 sierpnia dojdzie do podpisania umowy.

Minister Szczerski przypomniał, że jest ona wypełnieniem woli prezydentów Polski i USA wyrażonej w deklaracjach z ubiegłego roku w Waszyngtonie o zwiększeniu obecności armii amerykańskiej w Polsce, także w sensie dowództwa V korpusu.

W ocenie byłego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza V Korpus Dowództwa Amerykańskiego w Polsce to dowód na trwałą współpracę i pomoc ze strony wojsk amerykańskich.

– To jest jeden z elementów zakorzenienia na trwałe, z punktu widzenia militarnego, wojsk amerykańskich. Jest to też gwarancja, że nie są to kwestie doraźne z punktu widzenia geopolitycznego i militarnego, ale jest to jeden z istotnych elementów dowodzenia siłami amerykańskimi w Europie. To ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski i całej Europy – wskazał Antoni Macierewicz.  

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował, że po ceremonii podpisania umowy prezydent Andrzej Duda przyjmie sekretarza stanu USA Mike Pompeo na rozmowę, a następnie na pl. Piłsudskiego będzie on uczestniczył w uroczystościach 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Zaplanowane jest też spotkanie Pompeo m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim.

RIRM/TV Trwam News

drukuj