[NASZ WYWIAD] R. Winnicki: Grożą Polsce wielomiliardowe roszczenia majątkowe na rzecz żyjących spadkobierców ofiar Holocaustu

Senat USA przyjął ustawę dot. wielomiliardowych roszczeń majątkowych na rzecz żyjących spadkobierców ofiar Holocaustu. Ta ustawa jest w środku procesu legislacyjnego i na końcu będzie musiał podpisać ją prezydent Donald Trump, ale – jak podkreślił w wywiadzie z z Redakcją Portalową Radia Maryja poseł Robert Winnicki – dla prezydenta Trumpa Izrael jest bardziej strategicznym partnerem niż Polska, co było widać chociażby teraz w Davos, więc przestrzegam przed nadmiernym optymizmem. Lider Ruchu Narodowego odniósł się również do nagonki stacji TVN na państwo polskie.

***

Mateusz Antczak: W ostatnim czasie, po emisji programu „Superwizjer” w TVN 24, dochodzi do coraz mocniejszych ataków na środowiska narodowe w Polsce. Co ciekawe, tą sprawą mocno zainteresowani są Niemcy. Tagesschau, niemiecki dziennik informacyjny emitowany jednocześnie w kilku programach publicznej telewizji, organizuje debatę o „nazizmie w Polsce”, podczas gdy tylko w 2016 r. miało tam miejsce 466 marszy neonazistowskich. Z wielkim zainteresowaniem ta sprawa jest śledzona w Stanach Zjednoczonych. Program opowiada o zupełnym marginesie i garstce osób, tymczasem mówi się o nim w wielu krajach.

Robert Winnicki: Nie ma wątpliwości, że nagonka, jaką od tygodnia rozpętuje TVN – na podstawie bardzo groteskowego wydarzenia, bardzo dziwnego, które miało miejsce w połowie ubiegłego roku – służy politycznym przeciwnikom Polski. Zwracam uwagę, że to wydarzenie odbywa się w czasie, kiedy władze polskie na różnych radach międzynarodowych są odpytywane na okoliczność tego, co dzieje się w naszym kraju. Zwracam uwagę, że ta nagonka rozpoczęła się dokładnie tydzień przed wizytą sekretarza stanu USA w Polsce. Zwracam też uwagę, że ta nagonka rozpoczyna się w środku procesu uchwalania ustawy w Stanach Zjednoczonych dotyczącej roszczeń majątkowych wobec Polski. To wszystko składa się na spójny obraz. Jest w tym oczywiście próba uderzenia w środowiska narodowe, ale w sposób dość nieudolny. Myślę, że raczej kompromituje to TVN. Jako Ruch Narodowy zaproponowaliśmy już ustawę, która penalizuje kult Hitlera, Lenina, Stalina i Bandery w Polsce, co nie jest problemem dla środowisk narodowych, ale będzie problemem dla skrajnej lewicy. Zgłosiłem dziś do marszałka Kuchcińskiego wniosek o to, by zbadać legalność działania Komunistycznej Partii Polski, ponieważ jeśli jesteśmy przeciwko totalitaryzmom, jeśli jesteśmy przeciwko ludobójcom, którzy pod takim hasłem spotykają się w Polsce, to powinniśmy być tak samo przeciwko nazistom, jak i komunistom. Nie znajdujemy powodu, dla którego taka formacja miałaby w Polsce działać. Dlatego te działania TVN są wymierzone nie tylko w środowiska narodowe, ale przede wszystkim w państwo polskie.

MA: Wspomniał Pan o ustawie amerykańskiego Senatu. Grożą Polsce wielomiliardowe roszczenia majątkowe na rzecz organizacji żydowskich. Kogo dokładnie będzie dotyczyć, jeśli zostanie przyjęta?

RW: Ustawa Senatu USA jest bardzo groźna przede wszystkim dlatego, że mówi o mieniu bezspadkowym. Dotyczy ona żyjących spadkobierców ofiar Holocaustu, ale dotyczy przede wszystkim ogromnego majątku, który nie ma spadkobierców i ten majątek w dosyć dowolny sposób – według tej ustawy – miałyby przyjmować organizacje skupiające głównie gremia osób pochodzenia żydowskiego. Ta ustawa jest totalnie arbitralna i zupełnie uznaniowa. Daje zupełnie uznaniowe narzędzia w ręce administracji amerykańskiej i amerykańskich sądów.

MA: Co powinien zrobić polski rząd w tej sprawie?

RW: Przede wszystkim jak najszybciej reagować. Niestety z odpowiedzi, które przysłało Ministerstwo Spraw Zagranicznych na moją interpelację wynika, że póki co MSZ nie chce nawet oceniać tej ustawy, a za oceanem Polonia i środowiska, które naciskały na tę ustawę, a także sami kongresmeni nie mają wątpliwości, czemu ona służy – wielomiliardowym roszczeniom wobec Polski. Rząd powinien bardzo mocno i jednoznacznie wspierać Polonię amerykańską i lobbować na rzecz tego, by ta ustawa nie została uchwalona teraz w izbie niższej – Izbie Reprezentantów.

MA: Na samym końcu procesu legislacyjnego podpisać tę ustawę będzie musiał prezydent Donald Trump. Możemy więc spodziewać się ewentualnego jej odrzucenia?

RW: Zwróćmy uwagę, że dla prezydenta Trumpa Izrael jest bardziej strategicznym partnerem niż Polska. Widać to było chociażby teraz w Davos. Dlatego przestrzegam przed nadmiernym optymizmem w tej sprawie. Jeśli Polska nie będzie tutaj wykonywała jednoznacznej pracy politycznej, nie będzie mocno naciskała na partnerów amerykańskich, żeby nie została ona uchwalona, to możemy się w sposób przykry zdziwić.

MA: Sejm przegłosował zakaz propagowania banderyzmu oraz kary za przypisywanie Polsce zbrodni nazistowskich Niemiec. Przeciwko penalizacji banderyzmu wystąpiła Platforma Obywatelska. Posłowie tej formacji wstrzymali się od głosu, podobnie jak większość polityków Nowoczesnej, a jeszcze parę dni temu krytykowali oni Ruch Narodowy i środowiska narodowe za nazizm. Jak Pan skomentuje prowadzenia takiej polityki przez opozycję?

RW: Dziś PO i .N zachowały się w sposób kuriozalny i skandaliczny. Z jednej strony od tygodnia atakując państwo polskie i cały polski naród, oskarżając o nazizm, dzisiaj skompromitowały się nie popierając projektu, który pozwala ścigać za sformułowanie: „polskie obozy koncentracyjne”, czyli daje lepsze narzędzie do walki o prawdę historyczną. Po drugie, skompromitowały się tym, że odrzuciły projekt, w którym również jest potępienie nazistów. Konkretnie tych nazistów, którzy podczas II wojny światowej na Ukrainie mordowali Polaków, którzy byli ludobójcami. To jest całkowita kompromitacja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.

MA: Dziękuję za rozmowę.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl