Wytrwać w wierze i tradycji – Uroczystości w Londynie

Instytut Polskiej Akcji Katolickiej w Wielkiej Brytanii obchodzi dziś jubileusz 65-lecia swojego istnienia. Uroczystości odbędą w Polskim Ośrodku Katolickim Balham w Londynie.

Świętowanie rozpocznie uroczysta Msza Św. koncelebrowana, pod  przewodnictwem  ks. abp. Szczepana Wesołego w asyście m.in. ks. rektora Polskiej Misji Katolickiej, ks. prał. Stefana Wylężka. Następnie w sali „Orła Białego” odbędzie się część oficjalna, którą zakończy koncert muzyki polskiej. Zarząd Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej będzie reprezentował jego wiceprezes prof. dr hab. Zbigniew Trybuła.

-To zasłużone dla polskiej emigracji stowarzyszenie stara się skupiać wszystkich Polaków przebywających na terenie Wielkiej Brytanii, zarówno coraz mniej liczną emigrację powojenną, jak i nowo przybyłych rodaków, których do Anglii sprowadziło poszukiwanie lepszych warunków bytowych. Najważniejsze, aby nie utracili wiary, tradycji i kultury kraju pochodzenia. W tym celu organizowane są zjazdy, konferencje, pielgrzymki, spotkania opłatkowe, odbywają się koncerty, odczyty i wiele innych przedsięwzięć służących zachowaniu tożsamości chrześcijańskiej i narodowej. Każdego roku, we wrześniu, odbywa się Narodowa Pielgrzymka Polaków do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w starym opactwie karmelitańskim w Aylesford – powiedział prezes IPAK Zenon Handzel.

Podczas pielgrzymki w roku 2009 prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej Halina Szydełko uhonorowała Zenona Handzla medalem Akcji Katolickiej „Za dzieło apostolstwa”, dziękując za kontynuowanie współpracy z krajowymi strukturami stowarzyszenia.

Początek tym wzajemnym relacjom dała pani Krystyna Mochlińska, wieloletnia prezes IPAK. Również ona otrzymała to zaszczytne wyróżnienie
w roku 2008, w uznaniu licznych inicjatyw na polu ewangelizacji polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii. Krystyna Mochlińska angażowała się w działalność na rzecz  współpracy z młodą emigracją. Z myślą o niej IPAK we współpracy z Polonią niemiecką i austriacką zorganizował trzy konferencje na temat „sytuacji rodzin polskich poza granicami kraju”, które odbyły się w Polsce.

Od kilkunastu lat datuje się regularna współpraca   między stowarzyszeniami w kraju i w Wielkiej Brytanii, przy zachowaniu odrębności strukturalnej. Dwa lata temu wspieraliśmy rajd rowerowy czwórki młodych Brytyjczyków pod wodzą Francisa Handzla, przemierzających Europę w ramach kampanii walki z rakiem piersi. Rajd z Londynu do Częstochowy objęty był patronatem Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej oraz Polskiego Instytutu Akcji Katolickiej w Wielkiej Brytanii.

Początki działalności Instytutu Polski Akcji Katolickiej sięgają 1943 roku. Wówczas to została ona założona przez biskupów Karola Radomskiego i Józefa Gawlinę. Celem Akcji Katolickiej, gdyż taka nazwa obowiązywała w pierwszych latach działalności, było odrodzenie duchowe żołnierzy II Korpusu. Swoją obecną nazwę instytut nosi od pierwszego posiedzenia rady, które nastąpiło w październiku 1947 roku. Organizacja została powołana 2 października zarządzeniem wikariusza generalnego ks. prał. Bronisława Michalskiego. Pierwszym prezes został wówczas Jan Babiński (notabene brat Stanisława, znanego polskiego poety). Początkowa działalność opierała się głównie na cechach wydawniczo-propagandowych. Wydawano modlitewniki i ulotki, mające charakter okolicznościowy, będące przy tym pomocą w przygotowaniach do organizowanych rekolekcji. Ważnym elementem pracy była także pomoc młodym polskim rodzinom tworzącym się na obczyźnie, jak również w wynajmowaniu kaplic i kościołów. Już w późniejszym okresie działalność wydawniczą przejął od IPAK Veritas. W tamtym okresie zaczęły także powstawać Koła Akcji Katolickiej. Do dnia dzisiejszego istnieją one w Swindon i Birmingham. W innych miastach noszą zaś obecnie nazwę Rady Katolickiej.

Nieocenioną pomoc okazał instytutowi Kardynał Stefan Wyszyński. To głównie z jego inicjatywy IPAK zaczął działać także na arenie międzynarodowej. Niezwykle istotna okazała się wówczas pomoc okazana Węgrom, którzy musieli opuścić swoją ojczyznę po rewolucji w 1956 roku. Organizowano wówczas Wieczerze Wigilijne i spotkania z uchodźcami węgierskimi, czego wynikiem była wieloletnia współpraca z emigracją węgierską. Nieco wcześniej zaś, w 1952 roku, wspólnie z Polską Macierzą Szkolną podjęto (skuteczną) akcję przywrócenia znaku krzyża w godle państwowym. Działalność instytutu podzielić można na dwa główne aspekty: działalność międzyparafialną i działalność międzypolonijną. Międzyparafialny wymiar dotyczył niegdyś głównie spotkania rady IPAK, później zaś doroczne Zjazdy i Konferencje. Brały w nich udział z kolei delegacje parafialne, ale też zaproszeni goście z innych krajów, gdzie mieszka Polonia. I właśnie z tej międzypolonijnej współpracy powstała Polska Rada Duszpasterska w Europie Zachodniej. Przedstawiciele tej Rady obecnie biorą udział w spotkaniach Forum Europejskiego.  Od kilkunastu lat datuje się regularna współpraca   między stowarzyszeniami w kraju i w Wielkiej Brytanii, przy zachowaniu odrębności strukturalnej.  ( na podstawie informacji: Darek Zeller, Polski Londyn nr 56 )

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl