Wystawa zegarów na Wawelu

Najcenniejsze zabytki sztuki zegarmistrzowskiej można podziwiać w Zamku Królewskim na Wawelu. Najnowsza czasowa wystawa, jaką prezentuje tamtejsze muzeum, będzie otwarta do 3 maja. Eksponaty, jakie znajdują się w Krakowie, to prawdziwe arcydzieła.

Po raz pierwszy w jednym miejscu można zobaczyć wszystkie wawelskie zegary pochodzące z różnych epok.

– Zegary przynajmniej od XVI do początku XX wieku były obowiązkowymi przedmiotami w pięknych wnętrzach. Łączyły w sobie znakomitość mechaniki oraz różnych funkcji oraz piękno oprawy artystyczne – powiedział Jan Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Właśnie te walory prezentują wawelskie zbiory. Drobiazgowe zdobienia i artystyczne ornamenty wokół obudowy w niczym nie przypominają dzisiejszych zegarów.

– Różnią się przede wszystkim mechanizmem, na pewno nie są to mechanizmy kwarcowe. Poza tym, różnią się obudową. Te obudowy są bardzo pięknie zdobione figurami czy ornamentami graficznymi grawerowanymi – powiedziała Stanisława Link-Lenczowska, kurator wystawy „Zegary w zbiorach zamku na Wawelu”.

Stare zegary same tworzą ozdobne przedmioty z pozoru nie przypominające zegarów. Są to np. wiszące płaskorzeźby przedstawiające ptaki, wazony czy szkatułki.

Wystawa gromadzi wszystkie zegary z wawelskich zbiorów od końca XVI wieku do XX stulecia. Jest to także swego rodzaju promocja katalogu naukowego opracowanego przez Stanisławę Lin-Lenczowską.

– Wystawa nie poprzedza, ale następuje po wydaniu wielkiego katalogu autorstwa pani Stanisławy Lenczowskiej, więc jak gdyby ilustrujemy tą wystawą katalog, który już od ponad roku funkcjonuje w świecie naukowym – zaznaczył Jan Ostrowski.

Cała kolekcja liczy 87 przykładów. Wśród nich można zobaczyć najróżniejsze formaty. Od małych na rękę czy do kieszeni, kominkowe, wiszące na ścianie, aż po wielki stojące szafy.

– Najstarszy jest z roku 1589 – taka data na nim widnieje. Jest to zegar tak zwany puszkowy, wyrób prawdopodobnie wileński. Najnowsze to są trzy zegarki na rękę z lat 20. XX wieku – dodała Stanisława Link-Lenczowska.

Wystawa będzie otwarta do 3 maja.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl