Wystawa plenerowa w Gdańsku. „W przededniu wielkiej zmiany”

Wystawę plenerową 40 zdjęć Bogusława Nieznalskiego pt. „W przededniu wielkiej zmiany” pokazujących wydarzenia ze strajku w sierpniu 1988 r. w Stoczni Gdańskiej otwarto w poniedziałek na deptaku przy Kaplicy Królewskiej w Gdańsku.

Ekspozycję zorganizowało Europejskie Centrum Solidarności.

Jak podkreślił dyrektor ECS Basil Kerski, ekspozycja ma charakter eksperymentalny, ponieważ łączy wielkoformatowe, strajkowe fotografie Nieznalskiego z mniejszymi zdjęciami innych autorów, ukazujących codzienność życia w PRL. Dodatkowo, na wystawie można też obejrzeć kilka materiałów filmowych z końca lat 80., ukazujących m.in. protesty uliczne w Gdańsku i wizytę premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher.

Szef ECS podkreślił, że autor zdjęć dla tych, którzy zajmują się fotografią, jest „artystycznym autorytetem”.

Nieznalski wspominał podczas wernisażu wystawy, że w strajku w sierpniu 1988 r. uczestniczyło znacznie mniej robotników niż osiem lat wcześniej. „Było to następne pokolenie stoczniowców, przeważnie ludzie młodzi (…) Stanowili grupę odważnych ludzi, którzy z dużą determinacją upominali się o niepodległą, wolną Polskę i godne życie w niej” – powiedział.

65-letni Nieznalski przez wiele lat był pracownikiem naukowo-technicznym na Politechnice Gdańskiej. Z aparatem fotograficznym towarzyszył strajkującym w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej. Dokumentował budowę Pomnika Poległych Stoczniowców. W styczniu 1981 r. był członkiem delegacji Solidarności na spotkanie z Janem Pawłem II w Watykanie.

W czasie legalnej Solidarności fotografował wiele ważnych wydarzeń, m.in. kryzys bydgoski w marcu 1981 r., pogrzeb kardynała Stefana Wyszyńskiego, pobyt Czesława Miłosza na Wybrzeżu oraz blokadę ronda na skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej z Al. Jerozolimskimi w Warszawie.

Robił też wiele zdjęć po wprowadzeniu stanu wojennego. Nieznalski kilka razy był zatrzymywany przez milicję, a w 1982 r. podczas jednej z antykomunistycznych demonstracji w Gdańsku został postrzelony przez ZOMO. Fotografował strajki w maju i sierpniu 1988 r. W swoim archiwum ma 25 tys. zdjęć. Obecnie współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej.

Autorzy pozostałych zdjęć prezentowanych na wystawie „W przededniu wielkiej zmiany” to: Leonard Szmaglik, Jacek Awakumowski i Sławomir Fiebig.

Ekspozycja potrwa do 15 października.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl