fot. PAP

Wysokie stany wód w rzekach. Służby są w podwyższonej gotowości

W kilku regionach Polski utrzymują się wysokie stany wód w rzekach. W województwie śląskim w ostatnich godzinach dwukrotnie wzrosła liczba punktów, w których rzeki przekroczyły stany ostrzegawcze. Stan alarmowy nadal przekraczała Brynica w Brynicy.        

W Województwie łódzkim alarm przeciwpowodziowy ogłoszono w gminie Łęczyca, w Sulejowie i w Głownie.  W Województwie lubuskim stany alarmowe są przekroczone na Nysie Łużyckiej, Bobrze i ich dopływach.

W Małopolsce dziś rano alarm powodziowy obowiązywał w gminie Zabierzów.

W pogotowiu przeciwpowodziowym znajdowały się: miasto Oświęcim, gminy Bolesław, Olesno, Gręboszów oraz Dąbrowa Tarnowska i gmina Kłaj.

W ciągu ostatniej doby strażacy wyjeżdżali ponad 1600 razy usuwając skutki burz, intensywnych opadów deszczu i nawałnic. Najwięcej interwencji było w województwach: łódzkim, małopolskim, mazowieckim, a także dolnośląskim i świętokrzyskim.

– Działania jednostek straży pożarnej na terenie tych województw polegały głównie na wypompowywaniu wody z zalanych obiektów i terenów, umacnianiu i podwyższaniu oraz patrolowaniu wałów przeciwpowodziowych, zabezpieczaniu przed ewentualnym zalaniem budynków, a także usuwaniu z dróg i ulic powalonych przez wichurę drzew. Obecnie na rzekach w Polsce według danych Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodnej przekroczone są 52 stany alarmowe, 90 stanów ostrzegawczych; w tym 25 stanów alarmowych i 42 stany ostrzegawcze na górnej i środkowej Odrze – powiedział Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej.

Od początku czerwca strażacy ponad 6300 razy interweniowali w związku z burzami, intensywnymi opadami deszczu i porywistym wiatrem.

RIRM

drukuj