fot. PAP/Leszek Szymański

Wykorzystanie hymnu w celach partyjnych?

Poseł Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk – świętując zwycięstwo opozycji w Senacie – wszedł na mównicę sejmową i odśpiewał hymn. Zachowanie posła wzbudziło spore emocje. Pod jego adresem popłynęły zarzuty o profanację hymnu i wykorzystanie go do celów partyjnych.

Emocje z Senatu szybko przeniosły się do Sejmu. Po tym, jak Tomasz Grodzki został wybrany marszałkiem Senatu, gratulacje popłynęły z ust Grzegorza Schetyny, ale i Cezarego Tomczyka.

– Polska zyskała strażnika konstytucji. Bez Senatu RP konstytucja nie może być zmieniona – mówił poseł Cezary Tomczyk.

Poseł Koalicji Obywatelskiej zgłosił wniosek formalny i odśpiewał hymn. Ale tym razem, hymn – zamiast łączyć – wzbudził spore emocje.

– Pani marszałek nie zdołała odebrać głosu premierowi, który przekroczył czas, a teraz nie potrafiła odebrać głosu człowiekowi, który wykorzystał hymn narodowy w celach partyjnych. To jest skandal – wskazywał Janusz Korwin-Mikke, poseł Konfederacji.

W obronie Cezarego Tomczyka stanął Michał Szczerba.

– Taka sytuacja, kiedy mamy marszałka Senatu wybranego, jest odpowiedzią na deklarację prezydenta Dudy o zgodę narodową, a przecież hymn państwowy łączy nas wszystkich – akcentował poseł Koalicji Obywatelskiej.

Poseł Tadeusz Cymański podkreśla, że Cezary Tomczyk poszedł krok za daleko i przekonuje, że hymn jest przecież świętością.

– Został tutaj nadużyty. Niektórzy mówią mocniej, wykorzystany, perfidnie, ale to jest młody poseł, może miał dobre intencje, ja wolę tak przyjąć, ale to było złe, to było niedobre, to było naganne – podkreślał poseł PiS.

Zachowanie posła Tomczyka wprawiło w zakłopotanie. I to nie tylko posłów PiS-u, ale i opozycji.

– Wykorzystywanie hymnu państwowego, który ma jednoczyć Polaków, nadanie mu funkcji hymnu partyjnego, triumfalistycznego, hymnu walki z władzami państwowymi, jest zdecydowanie nie na miejscu – wskazywał Karol Kaźmierczak.

Politolog podkreślał, że symbol, który łączy, został wykorzystany, by uczcić zwycięstwo partyjne w batalii o Senat. A to już przekroczenie granicy.

 

TV Trwam News

drukuj