fot. Paweł Palembas

„Wybierz Życie” – Marsz dla Życia w Szczecinie już 8 maja. Ks. T. Kancelarczyk: Ważne jest nie tylko jak marsz wygląda, ale przede wszystkim, żeby byli na nim ludzie i po wydarzeniu podjęli konkretne działania

Jest już jakiś dorobek i doświadczenie organizowania Marszu dla Życia. Ważne jest nie tylko jak on wygląda, ale przede wszystkim, żeby na marszu byli ludzie i po nim podjęli konkretne działania. W Szczecinie, możemy powiedzieć, że nam się to bardzo dobrze udaje, gdyż z Marszu dla Życia wyrosła Fundacja Małych Stópek, która jak wiemy działa bardzo prężnie w skali całego kraju – podkreślił ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek, zapraszając do uczestnictwa w największym w Polsce Marszu dla Życia, który w niedzielę 8 maja przejdzie po raz XVIII ulicami Szczecina.

Ks. Tomasz Kancelarczyk podkreślił, że to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, jest tematem naszych przemyśleń, rozważań, żyjemy tym i nie sposób, żeby nie podjąć tego tematu w czasie Marszu dla Życia, dlatego w tym roku hasło szczecińskiego Marszu dla Życia brzmi: „Wybierz Życie” .

Hasło przyniosło życie. Jest ono związane z tym, co dzieje się za wschodnią granicą, na Ukrainie. „Wybierz Życie”, to znaczy wybierz pokój, wybierz sprawiedliwość – wskazał prezes Fundacji Małych Stópek.

Kapłan podkreślił, że nie można domagać się jednego, jednocześnie negując wartość życia.

Hasło jest skierowane do Ukraińców, do Rosjan, ale także i do nas wszystkich, do Polaków, do całej Europy, do całego świata. Tak jak i dokument, który będzie poniesiony w Marszu dla Życia „Evangelium Vitae”. Nie ma tam zawężenia kategorii wartości życia i także odbiorców. Kiedy otworzymy pierwszą stronę, to przeczytamy, że ta encyklika jest skierowana nie tylko do katolików, nie tylko do chrześcijan, ale do wszystkich wierzących, także do ludzi, którzy z otwartym sercem przyjmują wartość życia – akcentował ks. Tomasz Kancelarczyk.

W ostatnich dwóch latach, gdy w Polsce mieliśmy ograniczenia pandemiczne, nie odbywał się tradycyjny marsz.

Rok temu, zamiast Marszu dla Życia, gościliśmy w Szczecinie dzwon „Głos nienarodzonych”. Najpierw ulicami Szczecina przejeżdżał samochód z tym dzwonem, a potem stał on na Jasnych Błoniach. Każdy mógł podejść i w niego uderzyć. Od 12.00 do 21.00 nieustannie była kolejka i grono chętnych, którzy chcieli w ten sposób zamanifestować uznawaną wartość życia – przypomniał kapłan.

Nie licząc dwóch ostatnich lat, tegoroczne wydarzenie to XVIII Marsz dla Życia w Szczecinie.

Jest już jakiś dorobek i doświadczenie organizowania Marszu dla Życia. Ważne jest nie tylko jak on wygląda, ale przede wszystkim, żeby na marszu byli ludzie i po nim podjęli konkretne działania. W Szczecinie, możemy powiedzieć, że nam się to bardzo dobrze udaje, gdyż z Marszu dla Życia wyrosła Fundacja Małych Stópek, która działa bardzo prężnie w skali całego kraju – akcentował prezes Fundacji Małych Stópek.

https://twitter.com/BartekIlcewicz/status/1520857660698017794

Kapłan zapraszając na tegoroczny Marsz dla Życia podkreślił, że zachęta do udziału w wydarzeniu może być równocześnie przestrogą.

Zachęta może będzie trochę złowieszcza, będzie przestrogą, ponieważ łączymy to z tym, co dzieje się na Ukrainie i oprócz zaproszenia na Marsz dla Życia możemy przeczytać słowa Matki Teresy z Kalkuty: „Jeżeli Matka ma prawo zabić dziecko, to któż powstrzyma Ciebie i mnie, abyśmy nie pozabijali się wzajemnie”. Jeżeli na Ukrainie można było zabijać dzieci nienarodzone, to dlaczego teraz miałby być tam pokój? Jeśli to się dzieje w Rosji, dlaczego miałby być tam pokój? I dalej, idąc tropami słów Pana Jezusa: „Jeżeli się nie nawrócicie, podobnie zginiecie” jest to skierowane także i do nas. Ta zachęta jest taką przestrogą: nawróćcie się, bo podobnie zginiecie. Ta wojna, która się tam dzieje, jeżeli będzie działa się w naszym sercu, to także strawi i nas, nasze rodziny i nasz kraj – wskazał ks. Tomasz Kancelarczyk.

Paweł Palembas, Szczecin/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl