fot. pixabay.com

„Wybieram ZbiorKom” – zachęta do korzystania z transportu publicznego

Od początku pandemii zwiększyło się zjawisko wykluczenia transportowego. W przewozach pasażerskich branża odnotowała drastyczne spadki. Stąd akcja „Wybieram ZbiorKom”, która ma na celu zachęcić ludzi do korzystania z transportu publicznego.

 Na wszystkich branżach działających w Polsce pandemia odbiła się niekorzystnie. Nie ominęło to transportu publicznego – mówi Iwona Budych ze Stowarzyszenia Wykluczenie Transportowe.

– Wielu prywatnych przewoźników autobusowych zakończyło działalność w tamtym roku, co w konsekwencji wywołało zwiększenie zjawiska wykluczenia transportowego w Polsce – zaznacza Iwona Budych.

 Tymczasem, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, zakażenie COVID-19 w transporcie publicznym jest niskie bądź znikome.

 – W polskich środkach transportu publicznego nie było żadnego ogniska zarażenia koronawirusem. Podróżujący są bezpieczni. Potwierdzają to badania niemieckie, brytyjskie, amerykańskie – wskazuje poseł Lewicy Paulina Matysiak.

 Okres wakacji to czas wzmożonych podróży. Posłowie wspólnie zachęcają do korzystania z transportu publicznego.

 – Bardzo często wielu z nas dostrzeże, że w porównaniu z transportem indywidualnym jest to oferta bardziej wygodna, tańsza, bardziej przyjemna, pozwalająca lepiej spędzić czas wakacyjny, ale również w codziennych dojazdach do pracy też warto zobaczyć, co transport zbiorowy ma do zaoferowania – przekonuje wiceminister infrastruktury, Marcin Horała.

 O korzyściach płynących z publicznych środków transportu – mówi poseł Hann Gill-Piątek z Polski 2050.

– On jest cichy, czysty, punktualny, ekologiczny, a przede wszystkim szybciej się jedzie. Są z tego same korzyści – wylicza poseł Hanna Gill-Piątek.

 Ponadto bez pasażerów branży transportowej trudno będzie wrócić na dobre tory.

– Nawet najlepsze inwestycje, rozwój infrastruktury, programy wspierające rozwój transportu nie zadziałają, jeżeli nie będzie pasażerów. One są dla pasażerów, są po to, żeby po całym kraju wszystkim Polakom podróżowało się lepiej, wygodniej, szybciej i sprawniej – mówi wiceminister Marcin Horała.

 Politycy kilku formacji wsparli kampanię pod hasłem „Wybieram ZbiorKom”. Na stronie kampanii można podpisać petycje, która ma na celu wsparcie branży transportowej. Postulaty, jakie zostały w ten sposób zgłoszone, zmierzają w stronę przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu oraz zachęty, by częściej korzystać z takiej formy transportu.

 TV Trwam News

drukuj