fot. PAP/Andrzej Wiktor

Wspomnienie śp. prof. R. Bendera – przyjaciela Radia Maryja

W tym roku 90. rocznicę urodzin obchodziłby zmarły w 2016 r. prof. Ryszard Bender, przyjaciel Radia Maryja. Za jego kadencji w KRRiT zapadła decyzja o przyznaniu koncesji toruńskiej rozgłośni.

Prof. Ryszard Bender był znanym naukowcem, działaczem społecznym i politycznym.

– To postać niezwykle barwna, która wpłynęła na losy wielu osób. Też  byłem jego uczniem. On pozwolił mi rozpocząć karierę naukową – podkreślił prof. Mieczysław Ryba, historyk z KUL oraz członek Kolegium IPN.

Dobrze wspominają go ci, którzy znali go osobiście.

– Dla mnie był fenomenalny, wesoły, pełen najrozmaitszych pomysłów – mówił Stanisław Gebhardt, przedstawiciel ruchu chrześcijańsko-demokratycznego.

Prof. Ryszard Bender był też pełen serca dla drugiego człowieka. W czasach PRL, gdy był parlamentarzystą, często przychodzili do niego ludzie opozycji – zwłaszcza ci, którzy byli jeszcze studentami i mieli sprawy karne. Zawsze znajdował dla nich czas, szukał rozwiązania, by im pomóc. Jak zaznaczył historyk dr Leszek Pietrzak, zwykle korzystał z mandatu posła i interweniował u generała Czesława Kiszczaka – wszechwładnego wówczas szefa MSW.

– To były bardzo ryzykowne działania, bo równie dobrze profesor mógł znaleźć się w takiej sytuacji, w jakiej znajdowali się ci, którzy do niego przychodzili.  Mogła się nim zająć bezpieka i to już na bardzo poważnie i profesor o tym wiedział, ale podejmował takie interwencje – zwrócił uwagę historyk.

Mocno na sercu leżały mu sprawy życia religijnego. Dał temu wyraz chociażby w październiku 1956 r., podczas wiecu w Warszawie, kiedy najpierw przygotował, a potem wyartykułował konkretne postulaty.

Przede wszystkim uwolnienie ks. prymasa [Stefana Wyszyńskiego – dop. radiomaryja.pl], wprowadzenie religii w szkołach. Był przedstawicielem środowiska Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i studentów – mówił Waldemar Michalski, przyjaciel prof. Ryszarda Bendera.

W tym roku Prof. Ryszard Bender skończyłby 90 lat. Z okazji jego urodzin oraz szóstej rocznicy śmierci, pod patronatem honorowym m.in. ministra edukacji prof. Przemysława Czarnka, odbyło się spotkanie, które było wyrazem wdzięczności i pamięci o jego dokonaniach.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl