Wskaźniki Min. Finansów: Obniżenie VAT może nastąpić w 2019 r.

Wskaźniki Ministerstwa Finansów, które pozwolą na obniżkę VAT, są możliwe do osiągniecia w już 2019 r. Zgodnie z propozycją resortu, stawki tego podatku miałyby zostać obniżone do 22 i 7 proc. Obecnie podstawowa stawka to 23 proc. i obniżona 8 proc.

Sejm skierował wczoraj do komisji ustawę zakładającą obowiązywanie tych stawek również w przyszłym roku. W rządowym projekcie ustawy założono, że spadek o 1 punkt procentowy będzie konsekwencją osiągnięcia określonych wskaźników.

Jeden z warunków zakłada, że dług publiczny pomniejszony o wartość gotówki, jaką resort ma na swoich rachunkach, będzie się utrzymywał powyżej 43 proc. PKB. O możliwej realizacji wytycznych mówił w Sejmie wiceminister finansów Filip Świtała.

– Szacujemy, że w 2018 r. wskaźnik zadłużenia będzie na poziomie 45.9 proc. Widzimy, że z 2017 r. przy wskaźniku 47,7 proc., planujemy zejść na 45.9 proc. To jest tak, że te cele, które określamy, czyli te cele, które spowodują obniżenie stawek, to są cele, które są realne. Nie jest wykluczone, że już w 2019 r. będzie możliwość osiągnięcia tych wskaźników, o których mówimy – powiedział Filip Świtała.

Wyższe stawki VAT w 2011 r. wprowadził rząd PO-PSL. Zgodnie z obowiązującymi przepisami miały one obowiązywać do końca 2018 r. Obniżka stawek VAT była jedną z obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości.

RIRM

drukuj