fot. Muzeum Miejskie Wrocławia

Wrocław: wystawy w muzeach za darmo

Od dziś za darmo będzie można zwiedzać wystawy stałe we wszystkich muzeach miejskich we Wrocławiu. Władze miasta liczą, że dzięki temu wzrośnie uczestnictwo mieszkańców stolicy Dolnego Śląska w życiu kulturalnym miasta.

Bezpłatne udostępnienie zwiedzającym wystaw stałych w muzeach należących do miasta jest realizacją obietnicy złożonej w połowie roku przez władze Wrocławia – przypomniał w poniedziałek podczas konferencji prasowej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Od 2 stycznia za darmo będzie można zwiedzać wystawy stałe w Muzeum Miejskim Wrocławia i jego oddziałach: Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, Muzeum Historycznym, Muzeum Sztuki Medalierskiej, Muzeum Archeologicznym i Muzeum Militariów. Za darmo zwiedzając będą mogli obejrzeć również stałe ekspozycje w Muzeum Architektury i Muzeum Współczesnym Wrocław. Za bilet wstępu będzie trzeba zapłacić chcąc zwiedzić wystawy czasowe.

Dyrektor Wydziału Kultury wrocławskiego magistratu Jarosław Broda podkreślił, że wprowadzenie darmowego wstępu do miejskich muzeów jest częścią realizacji programu jaki stolica Dolnego Śląska przygotowała w związku z objęciem tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

Broda przypomniał, że jednym z podstawowych celów jakie stawia sobie Wrocław jako Europejska Stolica Kultury jest doprowadzanie do wzrostu uczestnictwa mieszkańców miasta w życiu kulturalnym. Urzędnicy wrocławskiego magistratu chcą, aby poziom uczestnictwa w kulturze, a więc odsetek mieszkańców odwiedzionych instytucje kulturalne, wyniósł w 2016 r. 15 proc. ogółu mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. Według badań sprzed dwóch lat było to 7-8 proc.

Od stycznia ma ruszyć także pilotażowy program, którego elementem będzie elektroniczny system rejestrujący liczbę osób odwiedzających miejskie muzea. Ma temu towarzyszyć wprowadzanie „Paszportu kulturalnego”, którego posiadacz za wizytę w instytucjach kultury będzie otrzymywał punkt. Te zaś mają być wymieniane na nagrody w postaci na przykład zniżek na bilety czy zaproszeń do udziału w warsztatach.

„W czasie przyszłorocznej Nocy Muzeów, planujemy rozdać około 40 tys. takich paszportów” – powiedział prezydent. Wrocławskie muzea miejskie nie odczują finansowo decyzji urzędników o wprowadzeniu wstępu wolnego na wystawy stałe, ponieważ magistrat wsparł je dotacją w wysokości 350 tys. zł. To w przybliżeniu kwota uzyskiwana ze sprzedaży biletów na stałe ekspozycje.

PAP

drukuj