Wrocław: Obchody 80 – lecia uchwalenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła

Apel pamięci, przemarsz przez Ostów Tumski, jubileuszowa Msza św. oraz występy artystyczne – to niektóre z wydarzeń planowanych podczas obchodów 80. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła, które odbędą się w marcu we Wrocławiu.

3 grudnia 1937 r. w Domu Polskim w Zakrzewie, Rada Naczelna Związku Polaków w Niemczech, na nadzwyczajnym posiedzeniu podjęła decyzję o zorganizowaniu I Kongresu Polaków, który odbył się 6 marca 1938 r Berlinie. Na kongresie, w którym wzięło udział ponad 5 tys. przedstawicieli polskiej ludności, ogłoszono Pięć Prawd Polaków. Kongres był największą w historii manifestacją narodową Polaków w Niemczech w tamtym okresie. W okresie międzywojennym na terytorium ówczesnych Niemiec mieszkało półtora miliona Polaków.

Jak powiedział na piątkowej konferencji prasowej Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła we Wrocławiu, uroczystości, które odbędą się w marca przyszłego roku mają na celu upamiętnienie wydarzeń z 1938 r.

„Będzie to uroczystość z udziałem gości z całej Polski o ogólnoświatowym zasięgu. Upamiętnimy tą rocznicą sukces Polaków w Niemczech” – powiedział Tadeusz Szczyrbak.

Zapowiedział także, że na posiedzeniu w przyszłym tygodniu Senat ma podjąć uchwałę ustanawiającą rok 2018 Rokiem Polaków spod Znaku Rodła. Z tej okazji organizowanych będzie wiele inicjatyw na terenie Polski, w tym cztery we Wrocławiu.

„Tematyka spod Znaku Rodła dotyczy połowy terytorium Polski, od województwa śląskiego po Warmię i Mazury, i przyszłoroczne inicjatywy obejmą wszystkie te tereny” – mówił Tadeusz Szczyrbak. Wśród wydarzeń zaplanowano m.in. spotkania z młodzieżą, wyjazdy do Niemiec oraz katalogowanie i poszukiwania zapomnianych grobów Polaków spod Znaku Rodła.

„Wierzę, że przyszły rok będzie czasem wzmocnienia naszej wiedzy o dziedzictwie ludności polskiej w Niemczech z okresu międzywojennego” – dodał Tadeusz Szczyrbak.

4 marca we Wrocławiu zaplanowano m.in. apel pamięci przy kościele św. Marcina, przemarsz przez Ostów Tumski do katedry wrocławskiej, jubileuszową Msza św. oraz występy artystyczne.

PAP/RIRM

drukuj