fot. naszdziennik.pl

Wrocław: Abp Kupny zaprasza do udziału w Uroczystościach ku czci św. Jana Chrzciciela

Turniej tenorów, wspólne modlitwy, koncerty ewangelizacyjne oraz możliwość zwiedzenia mobilnego muzeum, poświęconego św. Janowi Pawłowi II – to tylko niektóre z punktów programu obchodów ku czci patrona Wrocławia św. Jana Chrzciciela. Dziś do udziału w uroczystościach archidiecezjan zaprosił ks. abp Józef Kupny.

Charakteryzując postać patrona stolicy Dolnego Śląska i całej archidiecezji wrocławskiej metropolita zauważył, że Pismo Święte ani słowem nie wspomina, by w czymkolwiek sprzeniewierzył się on misji, którą zlecił mu Pan Bóg. Dodał także, że tym, co także może fascynować w postawie św. Jana, jest to, że nie bał się mówić ludziom prawdy.

Nie liczył słupków popularności. Nie zlecał badania opinii publicznej, nie sprawdzał jaki procent społeczeństwa go popiera. Nie zatrudniał specjalistów od wizerunku.  Mówił prawdę i ludzie go słuchali. Nie dbał o to, by uchodzić za ważnego w oczach ludzi, nie zabiegał o chwałę. Pięknie spełnił swoją misję, bo był niezależny. Zależał tylko od Boga. Nikt go nie złamał, bo był wolny i pokorny, i dzięki temu prostował drogi innych – podkreślił ks. abp Kupny.

Świętowanie rozpocznie się 24 czerwca o godz. 18.30 Eucharystią, której we wrocławskiej katedrze pw. św. Jana Chrzciciela będzie przewodniczył ks. abp Kupny.

Tradycyjnie tego dnia podczas Mszy św. wrocławianie będą modlić się w intencji swojego miasta, jego mieszkańców oraz  sprawujących władzę. Po modlitwie ok godz. 21.00 na scenie przed katedrą odbędzie się Turniej Tenorów, podczas którego wykonane zostaną najwybitniejsze dzieła operowe, w wykonaniu wybitnych solistów scen polskich i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej.

W sobotę 25 czerwca od godz. 14.00 do 21.00 na Ostrowie Tumskim będzie można wysłuchać koncertów ewangelizacyjnych (m.in. zespołu 40i30 na 70 oraz ks. Kuby Bartczaka), natomiast z myślą o najmłodszych etiudy teatralne zaprezentuje Teatr na Ostrowie. Podsumowaniem dnia będzie Msza św. w intencji Światowych Dni Młodzieży, która rozpocznie się o godz. 18.30 we wrocławskiej katedrze oraz Apel Jasnogórski wraz z modlitwą za ŚDM pod przewodnictwem ks. bp. Jacka Kicińskiego.

Od 24 do 26 czerwca na Ostrowie Tumskim w pobliżu kościoła pw. Krzyża Świętego stanie mobilne muzeum Jana Pawła II. Osobiste pamiątki, przekazane przez ks. kard. Stanisława Dziwisza, wśród których są m.in.: brewiarz, którego papież Polak używał do codziennej modlitwy, pióro, różaniec, na którym się modlił, buty, narty, krzyż pektoralny, sutanna, piuska papieska oraz zegar z prywatnej rezydencji w Castel Gandolfo będzie można oglądać codziennie od 9 do 21. Wstęp na wszystkie wydarzenia oraz do muzeum jest bezpłatny.

Ks. dr Rafał Kowalski/RIRM

drukuj