fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Wręczono nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza

Kapitan Bartłomiej Skwara oraz kapitanowie Ireneusz Lewandowski i Rafał Szymański zostali tegorocznymi laureatami nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Wyróżnienie wręczane jest co roku na początku marca, by upamiętnić rocznicę opłynięcia przez „Dar Młodzieży” przylądka Horn w rejsie dookoła świata (6.03.1988), którym dowodził Patron nagrody.

Obrady kapituły nagrody co roku odbywają się w Gdyni, na pokładzie „Daru Pomorza”, na którym kpt. Leszek Wiktorowicz zaczynał drogę zawodową i wielką morską karierę.

„Mój ojciec był wspaniałym człowiekiem. Pamiętam, że pierwszą książkę, którą od niego dostałem, była „Wyspa Skarbów”, a drugą „Winnetou”. Cechowała go bezgraniczna miłość do żagli i konsekwentne dążenie do celu, bez zważania na przeciwności. Te dwie cechy są teraz jednymi z kryteriów, którymi kierujemy się przyznając tę nagrodę” – powiedział kpt. ż.w. Mariusz Wiktorowicz, przewodniczący kapituły nagrody i syn Patrona, witając gości uroczystości.

Waldemar Heflich, członek kapituły nagrody i redaktor naczelny miesięcznika „Żagle”, zaznaczył, że jest wiele nagród żeglarskich w Polsce.

„Ich cechą wspólną jest to, że mają popularyzować żeglarstwo i zrobić z Polski kraj morski. Nagradzamy tych, którzy zarażają młodych ludzi żeglarstwem. Wszyscy nasi tegoroczni laureaci mają w tej kwestii wielkie zasługi” – dodał Waldemar Heflich.

Bartłomiej Skwara, kapitan STS „Fryderyk Chopin” został nagrodzony za żeglarską pracę z młodzieżą oraz zwycięstwo podczas The Tall Ships Races 2019 w klasie A, czyli największych jednostek. Uhonorowanie kapitana Skwary Nagrodą im. Kapitana Leszka Wiktorowicza to docenienie jego dokonań żeglarskich oraz osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży i kształtowania świadomości morskiej. W imieniu laureata, który pływa po Oceanie Atlantyckim i nie mógł osobiście uczestniczyć w uroczystości, nagrodę odebrał Piotr Kulczycki, armator „Fryderyka Chopina” i laureat jednej z poprzednich edycji.

„Podczas obrad kapituły kapitan Mariusz Wiktorowicz powiedział o Bartłomieju Skwarze, że zobaczył w nim swojego ojca, dlatego jestem przekonany, że nagroda ta trafi w odpowiednie ręce. Kapitule chodzi o to, by laureat kochał morze i wszystko co się na morzu dzieje – i taki właśnie jest kapitan Skwara. Miałem przyjemność pływać pod komendą kpt. Leszka Wiktorowicza. Pamiętam, jak podczas tej praktyki zmieniałem się ja i moi koledzy. Podobnie wychowuje młodych ludzi Bartłomiej Skwara – mówił Marek Padjas, Grotmaszt Bractwa Kaphornowców, wręczając nagrodę.

Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza otrzymali dwaj kapitanowie żeglugi wielkiej – Ireneusz Lewandowski i Rafał Szymański, dowodzący „Darem Młodzieży” w Rejsie Niepodległości. Kapituła uhonorowała w ten sposób ich wkład w powodzenie tego historycznego przedsięwzięcia, popularyzację żeglarstwa i szkolenie morskie młodzieży.

Rejs Niepodległości trwał 313 dni. Nagroda specjalna został przyznana obu kapitanom dowodzącym w tym czasie „Darem Młodzieży”.

„Dzięki temu rejsowi prawie tysiąc osób odbyło staż morski, a kolejnych 348 wzięło udział w Rejsie Niepodległości dzięki konkursowi. To była dla nich unikatowa okazja, żeby poznać morze, żaglowiec i przeżyć wielką morską przygodę” – powiedziała w laudacji Joanna Zielińska, członkini kapituły nagrody, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

„Nie znałem kapitana Leszka Wiktorowicza osobiście, ale na „Darze Młodzieży” wciąż jeszcze pracują marynarze, którzy z nim pływali. Co najbardziej zostało w ich pamięci, to to, że był człowiekiem sprawiedliwym, że dbał o załogę w sposób prawdziwie ojcowski. „Dar Młodzieży” powstał właśnie po to, by szkolić młodzież. Na praktyki morskie przychodzą różni ludzie. Naszym zadaniem jest, by nauczyć ich innego życia od tego, które dotychczas znali, i zrobić to w taki sposób, aby to nowe życie polubili” – mówił odbierając nagrodę kpt. ż.w. Rafał Szymański.

„Nagroda, którą zostałem dzisiaj uhonorowany to dla mnie – dla marynarza – ogromny zaszczyt. Patronuje jej bowiem Człowiek, który całe swoje życie poświęcił morzu, który kochał morze i ludzi, pod którego dowództwem „Dar Młodzieży” po raz pierwszy opłynął kulę ziemską. Prowadząc „Dar Młodzieży” w Rejsie Niepodległości czułem się kontynuatorem Jego idei i pracy” – napisał w liście do uczestników uroczystości kpt. ż.w.  Ireneusz Lewandowski.

pressclub.pl/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl