Wręczenie orderów i odznaczeń państwowych

Dwa dni przed 70 rocznicą Powstania Warszawskiego, powstańcy i osoby zasłużone dla podtrzymywania pamięci o Powstaniu zostaną uhonorowani przez prezydenta Bronisława Komorowskiego orderami i odznaczeniami państwowymi.

Podczas uroczystości zostanie też podpisana ustawa o ochronie znaku Polski Walczącej.Centralne obchody wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się w piątek.Tego dnia o 14.30 Reduta Dobrego Imienia organizuje w stolicy zgromadzenie publiczne.

– W tym miejscu będziemy demonstrować, wzywając rząd do prowadzenia propolskiej polityki historycznej. W tej chwili wygląda na to, że rząd prowadzi antypolską politykę historyczną. Wszystko na to wskazuje. Działania, którymi chwali się minister Sikorski m.in. protesty ambasadorów w sytuacjach kiedy w prasie zagranicznej używa się  sformułowania „polskie obozy koncentracyjne” – to jest oczywiście pożyteczne. Działania te jednak nie prowadzą do całkowitego zaprzestania używania tego rodzaju sformułowań. Jest tu potrzebna zdecydowana, mocna, systemowa akcja rządu polskiego przeciwko tego rodzaju oszczerstwom –podkreślił Maciej Świrski, założyciel i dyrektor wykonawczy Reduty Dobrego Imienia.

Od rana w miejscu zebrania i na Powązkach aktywiści i wolontariusze Reduty będą zbierać podpisy pod petycją do Sejmu w sprawie karania za użycie sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”, nazywania Polaków nazistami, czy oskarżania Polaków za zorganizowanie Auschwitz.

RIRM

drukuj