Wprowadzenie relikwii św. Andrzeja Boboli do Papieskiego Sanktuarium w Los Angeles

W niedzielę 21 października celebrowana była trzecia w historii nowo powstałego Sanktuarium św. Jana Pawła II w Los Angeles uroczystość odpustowa ku czci świętego Papieża Polaka.

Tegorocznemu świętowaniu przewodniczył i Słowo Boże wygłosił o. Paweł Warchoł OFMConv z Warszawy. Wcześniej przygotował wspólnotę parafialną do uroczystości poprzez wygłoszone rekolekcje. Kulminacyjnym wydarzeniem papieskiego odpustu stało się wprowadzenie relikwii św. Andrzeja Boboli, męczennika i patrona Polski oraz poświęcenie jego obrazu namalowanego przez polską artystkę Małgorzatę Korona-Friedman.

– Tegoroczny nasz odpust połączyliśmy z celebracją jubileuszu 100-lecia Niepodległej, wiernej Bogu Ojczyzny – zaznaczył ks. Rafał Dyguła TChr, kustosz Sanktuarium i proboszcz polskiej parafii pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej w Los Angeles.

– Jest naszą radością, że ogłoszony przez św. Jana Pawła II za patrona Polski święty, będzie odtąd czczony w tym zakątku świata przez naszych parafian, jak również przybywających do naszego Sanktuarium pielgrzymów. To święty, który tak wiele wyjaśnia i nas poucza w aktualnej historii Polski i świata. Żył przecież w jakże niespokojnych czasach na przełomie XVI i XVII wieku w Europie rozdartej podziałami religijnymi i politycznymi. Toczyły się wtedy wojny religijne. Bóg i Jego Kościół wykorzystywany był do osiągania politycznych wpływów. Taka sytuacja powodowała osłabienie jedności Kościoła. Bardzo wielu wiernych siłą wcielonych do Cerkwi z powrotem powracało do wspólnoty Kościoła Katolickiego. Jednym z głównych promotorów nawróceń na Polesiu był rzecz jasna nasz święty jezuita – dodał ks. Rafał Dyguła TChr.

Na uroczystości odpustowe do Los Angeles przybyli liczni przedstawiciele Polonii Kalifornijskiej, w tym uczestnicy piątej Pieszej Pielgrzymki Maryjnej z Ośrodka Polonijnego w Yorba Linda, a także harcerki i harcerze miejscowego hufca ZHP.

– Dodatkowo, w niedzielę 11 listopada planujemy odsłonięcie na placu kościelnym rzeźby Poli Negri, naszej parafianki i fundatorki, legendy światowego kina, określanej powszechnie jako Polska Królowa Hollywood. To wielce wymowne dzieło wykonane w Ojczyźnie przez artystkę Agnieszkę Stopyrę-Żugaj, którym chcemy uczcić i ocalić od zapomnienia w naszym polonijnym środowisku wybitną Polkę. Tak wiele razy dała publicznie świadectwo swojej wiary i patriotyzmu oraz ofiarnie i wytrwale wspierała od samego początku dzieło budowy i istnienia najstarszego w Kalifornii Polskiego Kościoła, na historycznej West Adams w Los Angeles – kończy swoją wypowiedź ks. Rafał Dyguła.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl