Włochy: Tropikalne upały w całym kraju

Mieszkańcy Włoch kolejny tydzień zmagają się z falą upałów sięgających 40 stopni Celsjusza. Ich kulminacja zapowiadana jest na piątek. Afrykańskie temperatury mają utrzymywać się we Włoszech do końca lipca.

Temperatura w cieniu wynosi średnio 37-38 stopni, ale w wielu miastach, gdzie obowiązuje drugi bądź trzeci, czyli najwyższy, stopień alertu z powodu upałów jest ona o kilka stopni wyższa. Odczuwalna zaś jest jako jeszcze wyższa z powodu dużej wilgotności powietrza.

Meteorolodzy ostrzegają, że nadal ukojenia nie będzie przynosić wieczór i noc, bo temperatura i wtedy pozostaje tropikalna, zwłaszcza na północy Włoch, w rejonie rzeki Pad.

Obecnie, jak zauważają synoptycy, temperatura w Mediolanie i Rzymie, przekraczająca w nocy 30 stopni Celsjusza, jest taka sama jak w Bangkoku. Inni z kolei porównują warunki pogodowe nad Adriatykiem do tych panujących na Karaibach.

Lipiec 2015 roku przejdzie do historii jako jeden z najgorętszych od czasów rejestrowania temperatur – dodają meteorolodzy. Obecną falę upałów uważa się za anomalię przede wszystkim ze względu na to, że trwa wyjątkowo długo.

Temperatury są o 6-7 stopni wyższe od średniej tego miesiąca. W stan najwyższej gotowości postawione są służby medyczne w całym kraju; pogotowia i punkty pierwszej pomocy notują prawdziwe oblężenie z powodu zasłabnięć i komplikacji zdrowotnych.

Na nieznaczne obniżenie temperatury we Włoszech trzeba czekać do końca lipca.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl