Włochy: Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w największych zabytkach

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem terrorystycznym wprowadzono we Włoszech w około dwudziestu największych zabytkach, masowo odwiedzanych przez turystów – podały media. Władze nie ujawniają szczegółów i nie podają listy tych obiektów.

Nie możemy przedstawić wszystkich szczegółów naszego planu bezpieczeństwa, bo to oznaczałoby, że poszedłby on na marne – wyjaśniło ministerstwo kultury, gdy wkrótce po zamachach w Brukseli pojawiły się informacje na temat podjętych kroków.

Przedstawicielka resortu Antonella Recchia, cytowana na łamach prasy, poinformowała jedynie, że zaostrzono środki ostrożności w zabytkach, galeriach i muzeach, które uznano za najbardziej zagrożone.

Właśnie z powodów bezpieczeństwa – wytłumaczono – lista najbardziej strzeżonych miejsc nie została podana do publicznej wiadomości.

Komentatorzy podkreślają jednak, że te nadzwyczajne kroki na pewno dotyczą rzymskiego Koloseum, florenckiej Galerii Uffizi, wykopalisk w Pompejach, Pinakoteki Brera w Mediolanie, zamku królewskiego w Casercie – czyli placówek odwiedzanych codziennie przez tysiące ludzi.

We wszystkich tych obiektach nasilono kontrole i patrole policji oraz karabinierów, a miejsca te wyposażono w systemy skrupulatnej obserwacji przy pomocy kamer.

Ministerstwo kultury zapewniło zarazem, że wykorzystywane są najnowocześniejsze z dostępnych urządzeń.

Resort w Rzymie planuje wydać łącznie 300 milionów euro w ciągu trzech najbliższych lat na ochronę zabytków w związku z zagrożeniem terrorystycznym. Z tej puli już uruchomiono 50 milionów euro.

Zauważa się, że informacje o wzmocnieniu ochrony największych pereł włoskiego dziedzictwa kultury i objęciu ich „czerwonym alarmem” podano tuż przed pełnią sezonu turystycznego we Włoszech. Jego zapowiedź stanowiły niedawne dni świąteczne, gdy w całym kraju dziesiątki tysięcy turystów oblegały największe zabytki, galerie, muzea i tereny wykopalisk.

Pod względem liczby zwiedzających tegoroczna Wielkanoc, zaledwie kilka dni po zamachach w Brukseli, była niemal rekordowa – ogłosiły władze.

36 tysięcy osób zwiedziło w świąteczną niedzielę i poniedziałek Koloseum, 25 tysięcy – Pompeje, a ponad 20 tysięcy – Galerię Uffizi. Jak zauważono, sytuacja w Europie w żadnym razie nie odstraszyła turystów; przeciwnie – w wielu zabytkach liczba gości znacznie wzrosła.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl