Dwie nowe archeologiczne atrakcje w Rzymie i w Pompejach

Dwie nowe archeologiczne atrakcje czekają na turystów w Rzymie i w Pompejach. W Wiecznym Mieście można zobaczyć odkopane pozostałości na terenie Circus Maximus, gdzie w starożytności odbywały się wyścigi konne. W Pompejach otwarto  jedną z największych willi.

We włoskiej stolicy po 6 latach prac wykopaliskowych prowadzonych w samym centrum, koło siedziby FAO i Awentynu, udostępniono zwiedzającym odkopane fragmenty zabudowy antycznego stadionu.

Jest tam imponująca wysoka budowla, odtworzone części trybun i potężne kamienie, które stanowiły budulec tego wielkiego terenu cyrkowo-wyścigowego sprzed 2800 lat.

Władze włoskiej stolicy podkreślają, że jest to pierwszy od dawna udostępniony turystom nowy i tak sugestywny teren archeologiczny. Do tej pory Circus Maximus był przede wszystkim miejscem masowych imprez: wieców , wydarzeń religijnych i koncertów rockowych.

Bilety wstępu na obszar wykopalisk mają kosztować od 3 do 5 euro. Jak wyjaśniła burmistrz Rzymu Virginia Raggi, zarządowi miasta zależało na tym, aby ceny były jak najbardziej przystępne.

Z kolei w Pompejach po 70 latach przerwy i przeprowadzonych ostatnio pracach konserwatorskich można ponownie zwiedzać pozostałości jednej z największych i najbardziej imponujących willi tego starożytnego miasta, znaną jako Domus Mozaik Geometrycznych. Obiekt nazwano tak ze względu na bogato udekorowane mozaikami posadzki.

Ta prestiżowa posiadłość miała powierzchnię około 3 tys. metrów kwadratowych  i było w niej około 60 komnat i pokojów oraz tarasów panoramicznych. Rozciąga się z nich widok na Zatokę Neapolitańską i wyspę Capri.

W czasach świetności Pompejów w tej ogromnej rezydencji, znajdującej się w rejonie nazwanym „dzielnicą władzy”, mieszkał według historyków ważny polityk.

Podczas prac konserwatorskich, jak poinformowano, usunięte zostały położone tam wcześniej warstwy zbrojonego cementu oraz betonu i odnowiono czarno-białe mozaiki.

Zarząd terenu wykopalisk ogłosił też, że począwszy od 3 grudnia wszystkich turystów po raz pierwszy będą witać przy wejściu świetlne dekoracje świąteczne.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl