fot. PAP/EPA

Włochy: rząd Giuseppe Contego otrzymał wotum zaufania w Senacie

Nowy włoski rząd Giuseppe Contego otrzymał we wtorek wotum zaufania w Senacie, dzień po tym, gdy uzyskał je w Izbie Deputowanych. Gabinet poparły obie izby parlamentu niespełna tydzień po jego powołaniu przez Ruch Pięciu Gwiazd i Partię Demokratyczną.

Za udzieleniem wotum głosowało 169 senatorów, przeciwko było 133.

Podobnie jak w niższej izbie parlamentu, także w Senacie debata poprzedzająca głosowanie była burzliwa i chwilami zamieniała się w awanturę między parlamentarzystami nowej koalicji i opozycji, zwłaszcza współrządzącej do niedawna Ligi.

Kiedy premier Conte wszedł na salę obrad, został powitany przez senatorów Ligi okrzykiem: „zdrajca, zdrajca”. Senatorowie krzyczeli też: „bez honoru”, „hańba” i zarzucali mu brak godności.

Przewodnicząca Senatu Maria Elisabetta Alberti Casellati wielokrotnie przywoływała parlamentarzystów do porządku.

Najostrzej podczas debaty zaatakował premiera lider Ligi, były wicepremier Matteo Salvini. Zarzucił Contemu, z którym przez 14 miesięcy był w rządzie, że jest „przygwożdżony do fotela jak stare mumie Pierwszej Republiki”.

Salvini ponowił żądanie rozpisania nowych wyborów, których domaga się od rozpadu poprzedniej koalicji 8 sierpnia.

„Kto nie chce wyborów, nie ma czystego sumienia” – ocenił.

Zwracając się do przedstawicieli Ruchu Pięciu Gwiazd, Salvini zapytał: „Naprawdę myślicie, że możecie zrobić rewolucję, którą zapowiadaliście” z nowymi koalicjantami?

„Wrócimy do rządzenia tym krajem, z miłości do niego, a nie do stanowisk” – oświadczył przywódca.

Senator Forza Italia Renato Schifani przypominał Ruchowi Pięciu Gwiazd, że przed zeszłorocznymi wyborami zapowiadał, że nie zawrze żadnego sojuszu.

„A potem zawarł z Ligą” – dodał.

„Podobnie Ruch zapewniał, że nigdy nie zawrze porozumienia z Partią Demokratyczną” – podkreślał Schifani.

W replice przed rozpoczęciem głosowania premier Conte odpowiedział Lidze: „Spokojnie w najbliższych tygodniach wyjaśnijcie krajowi, gdzie jest godność w waszych nagłych zmianach poglądów”.

Premier mówił politykom Ligi: „Godność dotycząca roli i funkcji prezesa Rady Ministrów nie może zależeć od tego, czy pracuje się u waszego boku, czy nie”.

„Jeszcze do niedawna byłem obrońcą interesów narodowych, a dzisiaj dowiaduję się, że nie byłem nim nigdy” – oświadczył Conte, reagując na zarzuty byłego koalicjanta.

Nawiązaniem do polityki Ligi i Salviniego była również wypowiedź premiera na temat migracji: „Proszę wszystkie obecne tu siły polityczne, także opozycji oraz obywateli, od tej pory unikajmy obsesyjnego koncentrowania się na haśle: porty otwarte, porty zamknięte”.

„W sprawie imigracji będziemy pracować na wielu płaszczyznach, w bliższej współpracy z krajami pochodzenia i tranzytu migrantów, by zwalczać ich przemyt i nielegalną imigrację” – stwierdził.

„Suwerenny kraj ma prawo regulować napływ przez swoje granice, umacniając odsyłanie migrantów. Do tej pory mieliśmy mało zawartych umów; cała ta kwestia wymaga podejścia na poziomie europejskim” – wyjaśnił. Wyraził przekonanie, że konieczna jest modyfikacja Konwencji dublińskiej, dotyczącej zasad rozpatrywania wniosku o azyl przez państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Giuseppe Conte zapowiedział też zmianę przyjętych z inicjatywy Salviniego dwóch dekretów ws. bezpieczeństwa, zaostrzających politykę migracyjną i zasady ratowania ludzi na morzu przez statki organizacji pozarządowych.

Szef rządu Ruchu Pięciu Gwiazd i centrolewicy, który wkrótce przystąpi do prac nad projektem przyszłorocznego budżetu zadeklarował: „Jesteśmy prawdziwie i mocno zdeterminowani, by doprowadzić do zwiększenia wzrostu gospodarczego kraju”.

W środę premier Conte jedzie do Brukseli na rozmowy z dotychczasowym przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude’m Junckerem i jego następczynią Ursulą von der Leyen.

PAP/RIRM

drukuj