fot. PAP/EPA

Rzymska fontanna oświetlona na czerwono ku czci męczenników

Rzymska fontanna di Trevi została w piątek wieczorem oświetlona na czerwono w hołdzie dla ponad 200 milionów chrześcijan prześladowanych na świecie. Kolor symbolizuje krew męczenników – wyjaśnili inicjatorzy tej akcji z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

“Chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną, a ich sytuacja wciąż pogarsza się w wielu krajach” – podkreślili przedstawiciele tego międzynarodowego katolickiego stowarzyszenia.

Podczas ceremonii przy sugestywnie oświetlonej fontannie chaldejski biskup miasta Aleppo w Syrii Antoine Audo mówił, że trwająca w jego kraju wojna pochłonęła ponad 300 tysięcy ofiar. Przypomniał o losie milionów uchodźców i cierpieniach chrześcijan na terenach opanowanych przez tzw. Państwo Islamskie.

Wspominano chrześcijańskich męczenników z wielu krajów, wśród nich pakistańskiego ministra ds. mniejszości katolika Shahbaza Bhattiego zamordowanego przez talibów, zakonnice ze zgromadzenia Misjonarek Miłości zabite w Jemenie, studentów – ofiary ataku islamistów na uniwersytet w Garissie w Kenii, włoskiego księdza Andreę Santoro, który zginął w Turcji.

PAP/RIRM

drukuj