fot. PAP/Abaca

Wlk. Brytania: Urząd ochrony konkurencji nałożył karę na właściciela Facebooka w wysokości 1,5 mln funtów

Brytyjski urząd ochrony konkurencji (CMA) ogłosił dzisiaj nałożenie kary w wysokości 1,5 mln funtów na firmę Meta, właściciela m.in. Facebooka. Sprawa dotyczy łamania zasad ochrony konkurencji w związku z przejęciem przez Meta serwisu Giphy. Firma Meta przekazała, że zapłaci karę.

Meta kupiła w 2020 roku za 400 mln dolarów amerykańską firmę Giphy będącą platformą do dzielenia się krótkimi zapętlonymi nagraniami.

CMA nakazała Meta w październiku 2021 roku sprzedać serwis, uzasadniając, że przedstawione przez koncern wyjaśnienia nie odpowiadają na obawy regulatora dotyczące wpływu przejęcia Giphy na rynek reklam internetowych. Koncern odwołuje się od tej decyzji. Brytyjski regulator nałożył wówczas na firmę Meta karę 50,5 mln funtów za inne naruszenia.

Obecną karę nałożono na Meta za niepoinformowanie CMA o opuszczenie przez firmę trzech kluczowych pracowników, co było złamaniem wcześniejszych wymogów nałożonych na koncern przez brytyjskiego regulatora w związku z przejęciem Giphy.

W dzisiejszej decyzji CMA zaznaczono, że Meta w „poważny i szczególnie rażący sposób” nie dostosowała się do zasad, które miały zagwarantować, że obie firmy będą nadal ze sobą konkurowały i nie dojdzie do ich integracji.

„Zamierzamy zapłacić karę, ale problematyczne jest to, że CMA może podejmować decyzje, które mogą bezpośrednio wpływać na prawa naszych amerykańskich pracowników, chronionych przez amerykańskie prawo” – przekazał rzecznik Meta.

Brytyjski regulator przyjmuje w ostatnich latach twardą postawę wobec technologicznych gigantów i bada ich dominującą rolę w kwestiach takich jak reklama w internecie – komentuje agencja Reutera.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl