fot. PAP/EPA

Wlk. Brytania dostarczy Ukrainie sprzęt wojskowy

Rząd brytyjski poinformował, że dostarczy Ukrainie dodatkowy nieśmiercionośny sprzęt wojskowy za 850 tys. funtów (1,17 mln dolarów).

Brytyjski minister obrony Michael Fallon powiedział, że dostawy obejmą noktowizory, hełmy, sprzęt GPS i materiały opatrunkowe.

Podano to do wiadomości nazajutrz po wizycie, którą złożył w Kijowie brytyjski minister spraw zagranicznych Philip Hammond; spotkał się on z ukraińskim prezydentem Petrem Poroszenką i premierem Arsenijem Jaceniukiem.

Pod koniec lutego Londyn zapowiedział wysłanie w najbliższych tygodniach na Ukrainę personelu wojskowego do pomocy w szkoleniu wojska ukraińskiego.

Fallon wyjaśnił w Izbie Gmin, że po wielu miesiącach konfliktu z ukraińskimi separatystami armia ukraińska potrzebuje pilnie podstawowego wyposażenia.

Celem naszego wsparcia w postaci sprzętu nieśmiercionośnego jest pomoc w zapobieżeniu większej liczbie ofiar po stronie ukraińskiej i w polepszeniu sytuacji w terenie – oświadczył brytyjski minister.

Przed dwoma tygodniami brytyjski premier David Cameron obiecał wysłanie na Ukrainę 75 instruktorów wojskowych do szkolenia żołnierzy piechoty.

Cameron wyjaśnił, że brytyjski personel wojskowy pozostanie z dala od strefy konfliktu zbrojnego i będzie szkolił wojsko ukraińskie w takich dziedzinach, jak zwiad, logistyka, taktyka piechoty i pierwsza pomoc

PAP/RIRM

drukuj