fot. twitter.com/GitanasNauseda

Władze Litwy złożyły życzenia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

Władze Republiki Litewskiej złożyły w niedzielę życzenia mieszkańcom Litwy i Polski z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Przed Samorządem Miasta Wilna została podniesiona na maszt flaga Polski oraz flaga Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

„Nasze narody łączą silne więzy historii. Konstytucja i hasło +Za naszą i waszą wolność+ były inspiracją dla wielu pokoleń w walce o wolność i niepodległość” – czytamy w liście prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy wystosowanym do prezydenta Andrzeja Dudy w imieniu własnym i mieszkańców kraju.

Prezydent Gitanas Nauseda przypomniał, że konstytucja Rzeczpospolitej Obojga Narodów, przyjęta 3 maja 1791 roku, przeszła do historii jako pierwsza ustawa zasadnicza w Europie, a jej duch i podstawowe założenia zachowują aktualność również dziś.

„Oparta na wspólnych wartościach i zasadach demokracji współpraca w ramach Unii Europejskiej i NATO pokazuje, że Polska pozostaje dziś bliskim sąsiadem Litwy, a oba państwa wspólnie stoją w obliczu takich samych wyzwań” – napisał Gitanas Nauseda.

Prezydent Litwy podkreślił, że razem z Polską „pielęgnujemy naszą demokrację, bronimy praw naszych obywateli, dążymy do zapewnienia nie tylko własnego bezpieczeństwa, ale też bezpieczeństwa wszystkich Europejczyków”, a „fundamenty państwowości Litwy i Polski w dalszym ciągu wzmacniane są za sprawą przyjaźni naszych narodów”.

Litewski przywódca wyraził też nadzieję, że wspólnymi wysiłkami pokonamy epidemię i „wyjdziemy z tego mocniejsi i jeszcze bardziej zjednoczeni”.

„Pozdrawiam obywateli Litwy, a także naszego partnera strategicznego – Polskę z okazji Konstytucji 3 Maja, pierwszej spisanej konstytucji w Europie” – napisał premier Litwy Saulius Skvernelis, którego życzenia zamieszczono w niedzielę na stronie internetowej litewskiego rządu.

Szef gabinetu ministrów podkreślił, że „Konstytucja 3 Maja nadal pozostaje dla Litwy i Polski źródłem demokratycznych tradycji i jest „ważnym dokumentem dla tych, którzy wierzą w ideały wolnej i zjednoczonej Europy”.

„Jestem przekonany, że pielęgnując naszą wspólną historię, budujemy mosty przyszłej współpracy i wspólnych osiągnięć naszych narodów” – napisał Saulius Skvernelis.

Premier rządu Litwy przypomniał też, że „założenia konstytucyjne (z 1791 roku) zakończyło uchwalenie ważnego dokumentu +Wzajemnego Zaręczenia Obojga Narodów+”. Dokument ten zawarty 20 października 1791 r. wprowadził ważny dla strony litewskiej proporcjonalny udział Litwinów i Polaków w strukturach zarządzania przyszłym unitarnym państwem.

„To zobowiązanie jest ważnym aktem konstytucyjnym w kontekście ciągłości państwowości litewskiej” – zaznaczył Saulius Skvernelis.

Od kilku lat Samorząd Miasta Wilna w dniu 3 maja przed swym urzędem obok flagi litewskiej wywiesza też flagę polską. W tym roku na maszt wciągnięto oprócz niej również flagę Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl