fot. PAP/EPA

Władimir Putin przeprowadza zmasowany atak na terytorium niepodległej Ukrainy

Władimir Putin rozpoczął inwazję przeciwko Ukrainie. Prezydent Rosji oskarżył NATO o naruszenie równowagi sił na świecie i zapowiedział demilitaryzację Kijowa. Rosyjskie wojska przekroczyły wschodnie, północne i południowe granice Ukrainy. Eksplozje słychać w wielu ukraińskich miastach. Media informują o zabitych i rannych. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, zerwał stosunki dyplomatyczne z Rosją. Naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych poinformował o pojmaniu dwóch rosyjskich jeńców. Według ostatnich informacji cztery rakiety balistyczne wystrzelono z Białorusi.

Władimir Putin w nagraniu oskarżył Kijów o rozlew krwi w Donbasie i zapowiedział reakcję. Uzasadniał ją pomocą dla uznanych przez Rosję tzw. samozwańczych republik – Donieckiej i Ługańskiej.

– Postanowiłem przeprowadzić specjalną operację wojskową, której celem jest ochrona osób od ośmiu lat zastraszanych i poddawanych ludobójstwu przez reżim kijowski. Będziemy dążyć do demilitaryzacji Ukrainy – mówił Władimir Putin.

Na wschodniej Ukrainie rozgorzały walki. Separatyści w Ługańsku chcą zająć tereny kontrolowane przez Kijów. Wojska rosyjskie miały przekroczyć granicę w obwodach czernichowskim, sumskim, ługańskam i charkowskim. Media piszą od rana o wybuchach w Odessie, Charkowie i Mariupolu. Donosiły też o bombardowaniach w okolicy Lwowa i Łucka. Syreny alarmowe było słychać w Kijowie. Oficjalne źródła informowały o atakach rakietowych na ukraińską infrastrukturę wojskową i lotniczą. Około południa w Ukrainę uderzyła druga fala rosyjskiego ostrzału rakietowego.

https://twitter.com/Jakub_Gron/status/1496841654371766272

https://twitter.com/ChrisRevievvs/status/1496833072653901826

Ukraiński resort spraw wewnętrznych informował o kolejnych ofiarach i osobach rannych. Wśród nich są też cywile.

https://twitter.com/Jakub_Gron/status/1496795568512843778

„Putin rozpoczął inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Spokojne ukraińskie miasta są atakowane. To jest agresja” – napisał Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy, na Twitterze.

Według wstępnych danych nastąpiła niewielka penetracja wroga na głębokość do 5 km – informował doradca prezydenckiej administracji.

„Według naszych wstępnych ustaleń, pierwsze uderzenie poniosło fiasko” – poinformował Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenckiej administracji na Ukrainie.

Prezydent Ukrainy ogłosił, że każdy, kto będzie chciał walczyć, otrzyma broń.

https://twitter.com/Jakub_Gron/status/1496864406600396805

„Damy broń każdemu, kto chce bronić kraju. Bądźcie gotowi wspierać Ukrainę na placach naszych miast” – wskazał Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy zerwał stosunki dyplomatyczne z Rosją i zaapelował o oddawanie krwi.

– W tej chwili tworzymy rezerwy. Na razie nie mogę powiedzieć, czy wystarczą, czy nie – podkreśliła jedna z kobiet.

Na Ukrainie cały system opieki zdrowotnej działa w trybie ciągłej gotowości.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl