fot. PAP/EPA

Wizyta Donalda Trumpa w Polsce pod znakiem zapytania

Zaproszenie pozostaje otwarte, ale nie ma nacisku na wizytę – mówił w kontekście możliwej wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Nacisku nie ma, bo Polska już przystąpiła do programu bezwizowego.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump według wstępnych zapowiedzi miał jeszcze jesienią odwiedzić Polskę, ale nadal nie wiadomo, czy do takiej wizyty dojdzie. Zaproszenie pozostaje otwarte.

– Rozpoczęła się tam kampania wyborcza i sprawy wewnętrzne absorbują dużo bardziej wszystkich polityków amerykańskich, w tym prezydenta Donalda Trumpa. Po drugie trwa procedura impeachmentu, która też powoduje, że obowiązki całej ekipy amerykańskiej są skupione na polityce amerykańskiej – powiedział Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta.

Wizyta Donalda Trumpa w Polsce nie jest czymś koniecznym, bo cele wyznaczone zarówno przez prezydenta Andrzeja Dudę, jak i polski rząd w relacjach z amerykańskimi partnerami zostały osiągnięte. Pierwszy to zwiększenie kontyngentu wojskowego w naszym kraju. Drugi to zniesienie wiz, które symbolicznie, 11 listopada przestaną obowiązywać.

= Bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych do 90 dni w celach turystycznych i w celach biznesowych będzie możliwa od 11 listopada tego roku, a więc dosłownie za kilka dni. Myślę, że to jest dobra wiadomość, która z pewną radością wprowadza nas w następny 2020 rok – mówił prezydent Andrzej Duda.

Polska do programu przystępuje dość późno, patrząc na inne kraje Unii Europejskiej, mimo wszystko to duży sukces. 

– Udało się zlikwidować jedną z takich ostatnich bardziej psychologicznych i kulturowych barier pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi – stwierdził Jarosław Komorniczak, politolog.

Na zniesienie wiz z optymizmem mogą spoglądać polscy przedsiębiorcy, ułatwienie procedury to większe pole manewru dla biznesu.

– Przede wszystkim, że to da dodatkowy impet do rozwoju naszej współpracy gospodarczej pomiędzy naszymi krajami. Szczególnie pozwoli na większą ekspansję polskich firm na rynku amerykańskim – oznajmił minister finansów Jerzy Kwieciński.

Wybory prezydenckie zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce odbędą się w przyszłym roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl