
S. Bernarda R. Sidełko, Miriam Reinharz-Klein (uratowana z Holokaustu), s. Ligoria Anna Grenda (Kraków, 1987), źródło: Vatican News
Wielka pomoc Żydom w czasie wojny ze strony polskich zakonów żeńskich
W Polsce obchodzony jest dziś Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów. 2300 sióstr zakonnych w Polsce było zaangażowanych w ratowanie przed zagładą ludności żydowskiej w naszej ojczyźnie w czasie niemieckiej okupacji. Trwają prace nad stworzeniem atlasu pomocy żeńskich domów zakonnych w Polsce osobom pochodzenia żydowskiego.
24 marca przypada 81. rocznica zamordowania przez Niemców [Rodziny Ulmów] w Markowej oraz ukrywanych przez tę rodzinę Żydów. W Polsce obchodzony jest [Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów]. Wiele istnień udało się w czasie zagłady ocalić także dzięki siostrom z wielu zakonów żeńskich.
Z potrzeby serca i miłości bliźniego
Jak mówiła s. Monika Kupczewska, Przewodnicząca Komisji Historycznej przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, kiedy taka „mapa ocalenia” powstanie, będzie widać jak gęsto Polska była usłana domami zakonnymi, które ratowały Żydów. Siostry zakonne – szacuje się, że w pomoc zaangażowanych ich było 2345 – czyniły to wbrew zagrożeniu życia i wyłącznie z potrzeby serca, z chęci ratowania bliźniego.
Wiele sióstr zakonnych, które zaangażowały się ratowanie Żydów, nie uważało swoich działań za coś nadzwyczajnego.
„Patrzyłam na te siostry, które były zawstydzone, mówiły: My nic takiego nadzwyczajnego nie robiłyśmy. My nie mogłyśmy nie ratować tych dzieci, widząc okrucieństwo II wojny światowej” – mówiła s. Monika Kupczewska, która jest adiunktem w Ośrodku Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
Nowa aplikacja
Obecnie trwają prace nad utworzeniem atlasu zakonów pomagających Żydom w Polsce. Wstępem do niego jest nowa aplikacja, która właśnie została udostępniona w internecie: „Atlas klasztorów w Polsce X-XXI w.”.
Aplikacja rejestruje łącznie 329 zakonów i zgromadzeń zakonnych w tym 123 męskie i 206 żeńskich oraz należące do nich domy zakonne, czyli miejsca, w których funkcjonowała i prowadziła działalność konkretna wspólnota zakonna.
Według stanu na dzień 5 grudnia 2024 r. w geobazie udostępnionej aplikacji znajduje się 12497 rekordów (8723 wspólnot żeńskich i 3774 męskich). Wszystkie one zostały zlokalizowane na terytorium należącym do państwa polskiego od X do XXI w., czyli począwszy od przyjęcia chrześcijaństwa w 966 r. aż do czasów nam współczesnych.
Vatican News/radiomaryja.pl