fot. youtube.com

Wideopułapki uchwyciły wilczęta w lasach Beskidu Śląskiego

Spacerujące po górach wilcze szczenięta zarejestrowały wideopułapki umieszczone w lasach Beskidu Śląskiego. Według ekologów ze Stowarzyszenia dla Natury Wilk z Twardorzeczki koło Bielska-Białej to dowód, że gatunek ten z powodzeniem się tutaj rozmnaża.

6 młodych drapieżników udało się sfilmować na obszarze Natura 2000 „Beskid Śląski”, gdzie chronione są m.in. siedliska dużych ssaków drapieżnych, w tym i wilka. Ekolodzy opublikowali nagranie na swoim kanale na portalu YouTube. Zobaczyć go można pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=fhZruudPkbQ.

Prezes stowarzyszenia Sabina Nowak powiedziała, że wielkość populacji tych zwierząt w Polsce jest dość trudna do określenia. Na podstawie własnych badań członkowie stowarzyszenia szacują, że w zachodniej połowie Polski bytuje ok. 80-85 grup rodzinnych. Nie wiadomo, ile ich jest na wschód od linii Wisły.

– W Beskidzie Śląskim mamy jedną rodzinę, w której na świat przyszło sześcioro wilcząt – dodała prezes.

Wilk w Polsce jest objęty ścisłą ochroną.

Stowarzyszenie dla Natury Wilk istnieje od 1996 r. Zajmuje się ochroną przyrody, a szczególnie działaniami na rzecz ssaków drapieżnych – wilków, rysi, niedźwiedzi, wydr, borsuków i innych gatunków. Jego członkowie prowadzą działalność edukacyjną i badawczą.

PAP/RIRM

drukuj