fot. https://twitter.com/marcin_przydacz

Wiceszef MSZ rozmawiał z K. Cimanouską m.in. o jej dalszej karierze sportowej

Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Marcin Przydacz, spotkał się we wtorek z białoruską lekkoatletką Krysciną Cimanouską, jej mężem oraz białoruskim opozycjonistą Pawłem Łatuszką. Wiceminister poinformował, że rozmawiali m.in. o dalszej karierze sportowej Białorusinki, a Polska będzie wspierać ambicje biegaczki.

„Dobre spotkanie z Krysciną Cimanouską, jej mężem oraz ambasadorem Pawłem Łatuszką. Rozmawialiśmy o jej dalszych planach życiowych, w tym dotyczących kariery sportowej w Polsce. Życzyłem Pani Kryscinie wielu dalszych sukcesów sportowych. Polska będzie wspierać jej ambicje” – napisał wiceminister Marcin Przydacz na Twitterze.

1 sierpnia Cimanouska w związku z krytyką władz sportowych swojego kraju została odsunięta od rywalizacji w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Dzięki szybkiej interwencji polskiej ambasady w Tokio uzyskała wizę humanitarną i uniknęła powrotu na Białoruś. 5 sierpnia bezpiecznie wylądowała w Warszawie.

W połowie sierpnia biegaczka poinformowała, że planuje startować w polskich barwach.

„Spróbujemy zmienić moje sportowe obywatelstwo. Zdecydowałam się zostać w Polsce” – powiedziała w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji RBK.

Wcześniej Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przedstawiło Białorusince możliwości kontynuowania kariery sportowej w Polsce. Następnie dołączyła do Grupy Sportowej Orlen zrzeszającej najlepszych zawodników, w tym medalistów olimpijskich z Tokio.

PAP

drukuj