fot. twitter.com

Wiceszef MSWiA spotkał się z komendantami wojewódzkimi PSP ws. przyszłej współpracy

Wiceminister MSWiA Maciej Wąsik oraz nowy Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej bryg. Andrzej Bartkowiak spotkali się z komendantami wojewódzkimi PSP oraz komendantami-rektorami szkół pożarnictwa w sprawie ich przyszłej współpracy – poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Spotkanie wiceministra z kierownictwem Państwowej Straży Pożarnej odbyło się w środę, 11 grudnia. Podczas spotkania wiceszef MSWiA oraz Komendant Główny PSP przedstawili swoje oczekiwania w kwestii przyszłej współpracy z komendantami wojewódzkimi.

„W trakcie spotkania wiceszef MSWiA powiedział, że obecnie w resorcie prowadzone są prace nad wprowadzeniem rozwiązania, które będzie motywowało doświadczonych funkcjonariuszy do dłuższego pozostawania w służbie, pomimo nabycia uprawnień emerytalnych. Będzie się to wiązało z dodatkowym świadczeniem pieniężnym – działać będzie na zasadzie dobrowolności i wyboru, a nie przymusu” – przekazało w komunikacie biuro prasowe MSWiA.

Dodano, że Maciej Wąsik zapowiedział również wprowadzenie zmian dotyczących ochrony prawnej funkcjonariuszy. Jak zaznaczył, w resorcie trwają również prace nad wprowadzeniem także dla strażaków świadczenia pieniężnego w zamian za wyżywienie, gdy pełnią oni długotrwałą służbę w związku z działaniami ratowniczo-gaśniczymi.

Wiceszef MSWiA przypomniał na spotkaniu, że od nowego roku funkcjonariusze otrzymają kolejną podwyżkę w kwocie 500 zł brutto.

„Minister Mariusz Kamiński liczy na PSP. Wierzy, że dzięki ciężkiej pracy jeszcze bardziej wzmocnicie dotychczasowe wysokie zaufanie społeczne” – powiedział wiceminister, który dodał, że niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców jest pogłębianie współpracy PSP z Ochotniczą Strażą Pożarną.

Jak przekazano w komunikacie, na zakończenie spotkania wiceminister Maciej Wąsik jeszcze raz podziękował strażakom za działania podjęte po wybuchu w budynku mieszkalnym w Szczyrku.

Wąsik polecił również komendantom, aby sprawnie współpracowali z lekarzami weterynarii w kontekście walki z wirusem afrykańskiego pomoru świń, o ile takie wsparcie będzie konieczne.

PAP

drukuj