fot. flickr.com

Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: Już wiele lat temu farmaceuci zgłaszali problemy z dostępnością do leków onkologicznych, do leków stosowanych w cukrzycy

Sprawa braków leków jest obecnie wykorzystywana do walki politycznej. (…) Niedobory niektórych pozycji są widoczne od lat – powiedział Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Firma NEUCA opublikowała listę 10-ciu leków, których dostępność dla pacjentów jest zagrożona. Wśród nich są środki m.in. potrzebne do leczenia chorób tarczycy, cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego. Choć lista braków medykamentów w wielu przypadkach nie zmienia się od lat, to politycy opozycji zaczęli w mediach społecznościowych straszyć Polaków wielkim kryzysem lekowym.

Nie można odpowiedzialnością za powstałą sytuację obarczać teraz konkretnej osoby, bo to proces ciągnący się od lat. Trzeba działać, by problem rozwiązać – wskazał Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Już wiele lat temu farmaceuci zgłaszali problemy z dostępnością do leków onkologicznych, do leków stosowanych w cukrzycy. Kilka lat temu usłyszeliśmy, że te leki są, tylko po drugiej stronie ulicy. Coś co absolutnie nie rozwiązywało problemów, było jedynie zbyciem. Jako farmaceuci staramy się naprawdę trzymać z dala od takiej retoryki, która nabiera barw politycznych. Na opakowaniu leku można znaleźć wiele informacji, ale nie ma tam loga partii ani informacji, kto na kogo głosuje. To są pacjenci i oni powinni mieć leki. Stwierdzenie, że w tej chwili mamy do czynienia z sytuacją, która jest wynikiem zaniedbań, jest też takie troszeczkę nie fair, bo mówimy o kryzysie chińskim. Gdyby powiedzieć, że dzisiaj jest to wina jednej czy drugiej osoby, to równie dobrze można by powiedzieć, że winny jest minister zdrowia Niemiec, Francji, Danii – podkreślił Marek Tomków.

wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej dodał, że Ministerstwo Zdrowia powinno wdrażać działania, które są realizowane w kryzysie. Problem jest wielowątkowy i wymaga czasu, zależy m.in. od wznowienia produkcji w Chinach. Trzeba też – jak wskazuje Naczelna Rada Aptekarska – dokończyć postępowania wobec firm, które drastycznie ograniczają dostęp do niektórych leków na terenie Rzeczypospolitej. Inną kwestią jest walka z mafiami lekowymi.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl